Zrobią wszystko, aby pobierać Child Benefit

Eksperci szacują, że tysiące mieszkańców Wielkiej Brytanii zrezygnuje z podwyżki pensji tylko po to, aby zachować prawo do zasiłku socjalnego dla swoich dzieci. Ze wstępnych analiz wynika, że więcej niż jedna na dziesięć uprawnionych do zasiłku osób będzie wolała oszukiwać system podając zaniżone zarobki, a nawet odmówi przyjęcia podwyżki swojego wynagrodzenia. Taki scenariusz ma być efektem cięć budżetowych zapowiadanych m.in. przez Kanclerza Skarbu George’a Osborne’a – czytamy w „Daily Telegraph”.

Zapowiedział on, że od stycznia 2013 roku zmienią się minimalne progi przyznawania zasiłków na dzieci. Oznacza to, że wiele brytyjskich rodzin zarabiających więcej niż minimalną pensję, straci prawo do tych benefitów. Pomysł jest mocno krytykowany. Nic dziwnego, bo nie jest do końca sprawiedliwy – rodzina z dwojgiem osób zarabiających wspólnie 40 tys. funtów dostanie świadczenie, natomiast rodzina z jedną pracującą osobą zarabiającą rocznie więcej niż 44 tys. funtów straci prawo do zasiłku. Zasiłek na dziecko – wart rocznie około 1700 funtów – ma być automatycznie odbierany w przypadku gdy dana osoba wejdzie w wyższy próg podatkowy. Nic dziwnego więc, że wiele rodzin zamierza tak regulować swoje oficjalne zarobki, aby nadal zachować prawo do dość solidnej pomocy socjalnej.

Ze wstępnych analiz wynika, że zniesienie zasiłków dla zamożniejszych rodzin pozwoli na oszczędności w budżecie państwa rzędu 2,76 mld funtów rocznie. Jednak może się stać również tak, że z tej puli aż 280 mln funtów zostanie w brytyjskich rodzinach, które zdecydują się mniejsze zarobki, tylko po to aby nadal pobierać świadczenie rodzinne. Przedstawiciele Office for Budget Responsibility mówią wprost: - Rodziny, które znajdą się tuż nad progiem oznaczającym cofnięcie zasiłku z pewnością zainteresują się sposobami redukcji „kłopotliwego” dochodu. Będzie to m.in. redukcja czasu pracy, rezygnacja z części pensji, zwiększona liczba darowizn – wyliczają eksperci.

Rządowy pomysł ostro krytykuje opozycja. Zdaniem liderów Partii Pracy zasiłki socjalne na dzieci powinny być przyznawane wszystkim rodzinom, niezależnie od poziomu ich dochodów. – Pomysł ten wprowadził wielki chaos. Okazuje się, że zamiast planowanych oszczędności przyniesie straty i sprawi, że wielu podatników zacznie kombinować. To kolejna nieprzemyślana decyzja rządu. Może ona sprawić, że podatnicy będą się bać podwyżek, które sprawią, że przekroczą roczny dochodów w wysokości 40 tys. funtów – mówi Douglas Alexander.

źródło: Małgorzata Jarek, MW

Mieszkania socjalne w UK - zmiany
Cięcia budżetowe - związki mówią NIE
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas