Zdrowe siostry przeszły mastektomię by uniknąć raka piersi

Dwie młode, zdrowe siostry z Birmingham zdecydowały się na zabieg całkowitego usunięcia piersi w celu oszukania choroby, która odebrała życia ich matki, babci oraz dwóch stryjecznych babek. Alison Carby, lat 25 z Erdington oraz jej siostra Francesca, lat 22, z Kingstanding, podjęły dramatyczną decyzję po tym, jak zmuszone były patrzeć na cierpienia swojej mamy. Angela Carby przeszła przez 8 lat piekła z powodu raka. Dwa lata temu siostry poddały się badaniom genetycznym w celu wykrycia obecności dziedzicznego genu BRCA2. Ich matka wciąż jeszcze żyła. Podczas gdy ich trzecia siostra, 31-letnia Selina z Fordbridge miała więcej szczęścia nie dziedzicząc genu, Alison oraz Francesca otrzymały wiadomość, że obie posiadają gen, co dawało im 85% szans na rozwinięcie raka piersi.

„Pamiętam, że byłam w pracy z moją młodszą siostrą, kiedy zadzwoniła Selina i powiedziała: „Czy wy też go nie macie?” – powiedziała Alison. „Francesca i ja siedziałyśmy tam patrząc na siebie. Selina starała się wtedy zajść w ciążę, dlatego ta wiadomość przyniosła nam ulgę. Nie miałam żadnych trudności w podjęciu decyzji, ponieważ widziałam, przez co przechodziła moja mama i nie ma mowy, żebym przechodziła przez to samo. Pamiętam, kiedy powiedziałam mojej mamie o decyzji na temat mastektomii. Powiedziała mi, że jestem najodważniejszą osobą, jaką znała i ona nie mogłaby podjąć takiej decyzji. Jednak ja nie myślę o sobie jako o odważnej. Jeśli ktoś powiedziałby ci „kup los na loterii – masz 85% szans na wygraną” to z miejsca kupiłbyś los, prawda? Jak się okazuje, nadal mam 5% szans, że rak piersi się u mnie rozwinie, ale to lepsze niż wcześniejsza sytuacja.”

Alison była nastolatką, kiedy jej matka znalazła zmianę w piersi w 2002 roku. Mimo, że guz usunięto, rak zaatakował inne organy i zmusił Angelę do podania się operacji, radioterapii, chemioterapii oraz terapii hormonalnej zanim lekarze odkryli pięć przerzutów w jej mózgu. Angela zmarła mając 50 lat w marcu 2009 roku. Jej córka Alison poddała się mastektomii jeszcze zanim zmarła matka – w październiku 2008 r. Francesca zdecydowała się na zabieg w styczniu 2010 r. Odziedziczenie genu było tragedią dla sióstr biorąc pod uwagę fakt, że z tego powodu zmarła nie tylko matka, ale też babcia mająca 67 lat w 1993 r. Rak piersi odebrał też życia dwom siostrom ich babci.

„Mama była dość asertywną, silną osobą dlatego patrzenie na nią, jak staje się co raz słabsza było smutne,” powiedziała Alison. „Nie miałam problemów z tą procedurą – po prostu nie chciałam mieć raka piersi żeby nie przechodzić przez chemioterapię. Oglądanie przez co przechodziła moja mama było trudne. Pamiętam, jak bolały ją ręce oraz nogi. Pamiętam, jak wyglądała niczym pijana o 10 rano, ponieważ brała leki. Wciąż mam 5% szans na zachorowanie, ale to lepsze niż 85%. Jeśli inni ludzie mogą dowiedzieć się, że również posiadają ten gen i jest sposób by uniknąć raka to myślę, że to wspaniałe. Zapobieganie jest lepsze niż leczenie!”

Matka kobiet pozostawiła swym córkom listy, by je odczytały po jej śmierci. W jednym z nich napisała do Alison: „Masz cudowną osobowość i piękny uśmiech i jestem dumna z tego, jaką kobietą się stałaś.” Francesca potrzebowała więcej czasu na podjęcie decyzji. W tym roku poddała się podwójnej mastektomii, co oznaczało usunięcie obydwu piersi i wszczepieniu silikonowych implantów. „Na początku nie byłam pewna co zrobić. Chciałam zobaczyć jak zniesie to Alison, jednak mimo wszystko ryzyko było zbyt wysokie,” powiedziała Francesca. „Było wiele bólu przez wiele czasu po operacji. Byłam zwolniona z pracy przez 7 tygodni. Długo zajęło mi przyzwyczajenie się, ponieważ patrzyłam na swoje odbicie w lustrze i moje ciało znacznie się różniło. Było to trudne psychicznie przez pewien czas, ale teraz nie pamiętam nawet jak wyglądało moje ciało. To byłaby trudna decyzja gdybym nie wiedziała przez co przeszła moja matka. Cała rodzina jej wtedy towarzyszyła. Inny wygląd moich piersi nie mógłby być wystarczającym powodem żebym zrezygnowała z operacji.”

źródło: Birmingham Mail, 1 września 2010 r.

Nowy oddział sklepu Argos w Redditch
Mężczyzna skazany za gwałt na córce swojej partner...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas