Zapłacimy 25 pensów więcej za kawę na wynos - nowy podatek w UK

coffee

Politycy chcą sięgnąć jeszcze głębiej do naszych kieszeni nakładając dodatkowy podatek na kawę na wynos. A dokładniej na papierowe opakowanie, z którego ją pijemy. Brytyjski rząd pracuje nad wprowadzenie tzw. "latte levy".

Nowy podatek szczególnie zaboli miłośników kawy na wynos, którzy rocznie wyrzucają do śmieci 2.5 miliarda jednorazowych kubeczków. To równowartość 30 tysięcy ton śmieci. Posłowie domagają się, aby do zakup każdego napoju obciążyć dodatkowym podatkiem sięgającym 25 pensów. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostałyby przeznaczone na budowę odpowiedniej infrastruktury, która pozwoliłaby na ponowne przetworzenie "kawowych odpadków".

Problem z jednorazowymi kubkami do kawy polega na tym, że nie da się ich recyklingować tak, jak robi się to ze zwykłym papierem. Są one wykonane z tektury, która jest tak silnie złączona ze specjalną polietylenową wyściółka, że żaden skup makulatury jej po prostu nie przyjmie. Zaledwie jeden na 400 kubeczków udaje się odzyskać od ponownego użytku - to mniej, niż 0.25%. Reszta gromadzi się na wysypiskach.

Oprócz wprowadzenie dodatkowego obciążenia fiskalnego, które w założeniach ma zmniejszyć ilość wyrzucanych filiżanek, posłowie chcą w dłuższej perspektywie czasowej (do 2023 roku) wprowadzić całkowity zakaz wyrzucania do śmieci "kawowych jednorazówek", jeśli uda się wprowadzić do obrotu kubeczki zdatne do recyklingu, a także zwiększyć konsumencką świadomość oraz zmusić kawiarnie do większej odpowiedzialności w tej kwestii.

"Producenci i dystrybutorzy kawy nie podjęli żadnych działań, aby coś zrobić z tym problemem, więc rząd musiał wziąć sprawy w swoje ręce" - komentowała laburzystka Mary Creagh, przewodnicząca komisji Environmental Audit Committee.

Nie do końca jest to jednak prawda, bo niektóre z popularnych sieciówek - a dokładniej Costa i Starbucks - wprowadziły segregację kubeczków w swoich kawiarniach. Zużyte pojemniki miały trafiać do jednego z trzech przedsiębiorstw, które przyjmowały tego typu odpady. Oprócz tego oferowano do 2% zniżki klientom, którzy przynosili swoje własne kubki. Dla rządu było to jednak zbyt mało...

Prace w rządzie trwają. Co skończy się tak, że będziemy płacić ćwierć funta więcej za ulubioną kawę?

15 stycznia Ryanair wprowadza nową politykę bagażo...
Jeszcze tylko do 13 stycznia będziesz mógł zapłaci...

Podobne wpisy

 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas