Zamordowali mężczyznę traktowanego jak ,,niewolnika”

Pięciu członków rodziny zostało w piątek uznanych winnymi w sprawie śmierci bezbronnego mężczyzny, którego torturowano i traktowano jak niewolnika zanim wyłowiono jego ciało bez głowy z zalewu.

Michael Gilbert, którego zapomniane ciało wyłowiono w hrabstwie Bedfordshire w maju zeszłego roku, był niejednokrotnie atakowany i sadystycznie upokarzany przez członków rodziny, którzy kradli pieniądze przyznawane mu jako zasiłki. W czwartek James Watt, lat 27, jego dziewczyna Natasha Oldfield, lat 29 oraz dziewczyna jego brata Nichola Roberts, lat 21, zostali oskarżeni za morderstwo. Brat James’a, Robert Watt, lat 21, oraz matka Jennifer Smith-Dennis, już wcześniej przyznali się do popełnienia rodzinnej zbrodni. W czasie procesu w sądzie w Luton, przysięgli usłyszeli jak 26 letni Michael Gilbert traktowany był przed śmiercią w domu rodziny w Luton. Mężczyznę bito kijami, strzelano do niego z wiatrówki oraz dźgano. Wiele z tych okrucieństw sfilmowano telefonem komórkowym. W pamiętniku jednej z oskarżonych osób opisany był plan pewnego turnieju, w którym uczestnicy mieliby płacić po £5 za spoliczkowanie ofiary oraz £25 za możliwość uderzenia go ,,z główki”. W nocy trzymano go pod kluczem, a w czasie dnia zabierano mu odzież, zostawiając go jedynie w bokserkach. Kiedy udało mu się uciec, członkowie rodziny odnajdywali go i zmuszali do powrotu.

Detektywi wierzą, że mężczyzna zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2009 roku, w wyniku znęcania się nad nim. Ciało pana Michael’a - bez głowy, którą odnaleziono później – zostało zauważone przez dwóch wędkarzy przy Blue Lagoon w Arlesey, Bedfordshire, w maju zeszłego roku. Zwłoki zawinięto w worek i obciążono kamieniem pochodzącym z tarasu domu rodziny Watt. Sypialnia James’a, którą dzielił z Oldfield, została zidentyfikowana jako miejsce, gdzie pocięto ciało ofiary. Nie było ono poszarpane, lecz obcięte równo - prawdopodobnie za pomocą piły.

Starszy oficer dochodzeniowy detektyw Jon Humphries powiedział, że ,,wciąż nie był na 100% pewny, jaki był motyw” dodając: ,,To najgorszy i najpoważniejszy długoletni przypadek znęcania się, który doprowadził do czyjejś śmierci, jaki kiedykolwiek widziałem. To nie jest zwykły przypadek, w którym motywem była kradzież, rewanż, chciwość czy zazdrość. Co dotknęło mnie w czasie dochodzenia, to poziom bestialstwa ukazany przez członków rodziny Watt.”

Gdyby ciało ofiary nie zostało zauważone w zbiorniku wodnym w Arlesey, policja wierzy, że zbrodnia nie zostałaby odkryta. Pan Humphried zaprzeczył, że można było cokolwiek zrobić by zawczasu ocalić życie młodego mężczyzny. Powiedział: ,,Wiele agencji było związanych z panem Gilbert’em w ciągu lat i wierzę, że wszyscy zrobili to, co było w ich mocy.” Ochrona osób pełnoletnich w Luton ogłosiła wczoraj poważny przegląd sprawy w tej sprawie. Przewodniczący, prof. Michael Preston-Shoot powiedział, że zbadana zostanie ,,skuteczność wielu agencji i procedur poszczególnych agencji by zdobyć informacje i polepszyć lokalne usługi.”

James, Robert i Richard Watt, wśród nich również matka Jennifer Smith-Dennis oraz Natasha Oldfield i Nichola Roberts, wrócą do sądu w Luton w poniedziałek by usłyszeć wyrok. Sąd usłyszał w piątek, że James Watt został skazany 14 razy za 22 inne przestępstwa, w tym zakłócanie porządku publicznego oraz postrzelenie wiatrówką. Robert Watt został wcześniej skazany dwukrotnie, w tym za pobicie oraz kradzież. Oldfield nie miała kłopotów z prawem, lecz była odnotowana za zakłócanie porządku publicznego. Roberts natomiast otrzymała upomnienie za ucieczkę bez dokonania zapłaty oraz była skazana czterokrotnie za to samo przestępstwo.

źródło: The Times, 24 kwietnia 2010 r.

Dwoje dzieci zginęło w czasie pożaru
18-miesięczna dziewczynka rozszarpana przez psa
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas