Wyższe wynagrodzenia w urzędach hrabstwa Worcestershire?

Radni hrabstwa Worcestershire rozpoczęli debatę na temat podniesienia wynagrodzeń pracownikom tutejszych urzędów.

Pracownicy hrabstwa Worcestershire należą do najsłabiej opłacanych w kraju i ich stawki zbliżone są do ustawowej minimalnej stawki 6,19 funta za godzinę. Wynagrodzenie początkujących pracowników oscyluje wokół kwoty 6,47 funta za godzinę. Po upływie czterech lat stawka rośnie do 7,04 funta za godzinę.

Proponowana podwyżka ma zbliżyć wynagrodzenia do kwoty 7,45 funta za godzinę. Właśnie ta kwota, zdaniem Living Wage Foundation, fundacji zajmującej się promowaniem „godziwej stawki“, zapewnia Brytyjczykom egzystencję nie ocierającą się o granice ubóstwa. W przeciwieństwie jednak do płacy minimalnej, „godziwa stawka“ nie została narzucona ustawowo. Wprowadzono ją, aby zachęcić pracodawców zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego do podniesienia wynagrodzenia pracownikom.

Z planowanych podwyżek skorzystałoby około 175 „pełnoetatowców“ pracujących w lokalnych urzędach, w tym personel sprzątający, pracownicy administracyjni, pracownicy opieki oraz bibliotekarze. Liczba miejsc pracy objętych podwyżkami może się zwiększyć, jeśli propozycja obejmie również pracowników systemu edukacji, w tym personel kuchenny.

Pierwsze szacunki wskazują, iż podwyżka będzie kosztować od 200 tysięcy do nawet miliona funtów. Wydatki tego rzędu stanowią duży problem dla radnych, starających się obecnie zredukować budżet na następne cztery lata nawet o 90 milionów funtów.

Radna Liz Tucker, przedstawiająca propozycję na posiedzeniu rady hrabstwa 15 listopada br., powiedziała: - Obecnie trudno jest żyć przyzwoicie za minimalną stawkę i ta sprawa powinna nas niepokoić. Wierzę, że jesteśmy w stanie wypracować najlepszą decyzję, aby ludzie byli w stanie godnie żyć za pieniądze, które im płacimy.

Radny Peter McDonald potwierdził, że ma to kluczowe znaczenie zarówno moralne, jak i biznesowe. – Możemy utrzymać zmotywowaną siłę roboczą, zamiast takiej, która będzie chciała pójść gdzie indziej – ocenił.

Pozostali radni postanowili dokładnie przyjrzeć się proponowanym podwyżkom, choć nie zabrakło głosów dezaprobaty. Radny David Thain zauważył, że konieczność wprowadzenia wyższych wynagrodzeń może dotyczyć nawet 635 różnych miejsc pracy. Wówczas może się okazać, iż pierwotna propozycja to tylko wierzchołek góry lodowej.

Obecnie rada hrabstwa zajmie się analizowaniem propozycji podwyżek i odniesie się do niej w późniejszym czasie.

Źródło: redditchstandard.co.uk, worcester.news.co.uk, opr. ND

Premier broni polityki cięć podczas wizyty w Reddi...
Ubiegaj się o dotacje na własny projekt
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas