Wypadek samolotu na lotnisku w Birmingham

Oto zdjęcia przedstawiające scenę na lotnisku w Birmingham, jaką zastali strażacy wraz z ratownikami kilka minut po rozbiciu się samolotu transportującego wątrobę do przeszczepu. Gęsta mgła oznaczała, że wypadek widoczny był jedynie dla tych, którzy znajdowali się w pobliżu. Fotografie zrobione przez strażaków ujawniają ogrom ognia, jaki strawił mały samolot, który uderzył w antenę radiową w piątek, 19 listopada 2010 r.

Nikt nie zginął w tym wypadku. Ocalała też transportowana wątroba, którą przewieziono bezpiecznie do szpitala Queen Elizabeth w Birmingham. Zaplanowana operacja przeszczepu organu została przeprowadzona zgodnie z planem. 58-letni pilot samolotu, który doznał licznych obrażeń, wrócił do płonącego samolotu, aby odciąć dopływ paliwa, by móc ocalić organ. Mężczyzna został następnie przetransportowany helikopterem do szpitala. Druga z osób znajdujących się na pokładzie doznała mniejszych obrażeń i została zabrana do szpitala Heartlands.

Andrew Williamson, szef Warwickshire & Northamptonshire Air Ambulance, powiedział: „W tym wypadku nasza załoga została wezwana do bardzo trudnej misji. Warunki do latania, lądowania oraz pracy były bardzo trudne – i kiedy nasz pilot wspiął się do kopcącego się wraku, jego wiedza i odwaga przekroczyły poczucie obowiązku. Pomoc w tym wypadku była znakomitym wysiłkiem drużyny od samego początku, zaczynając od kontrolera lotów, który kierował pilota podczas lądowania, a kończąc na reszcie naszej drużyny, na naszym pilocie, który zabezpieczył samolot, po lekarzy oraz ratowników, którzy udzielili szybkiej pomocy na miejscu zdarzenia. Jak zawsze, jesteśmy bardzo dumni z naszej wyszkolonej załogi.”

Rzeczniczka szpitala powiedziała, że operacja przeszczepu wątroby nastąpiła zgodnie z planem. Powiedziała: „Była to szósta operacja przeszczepu wątroby w ciągu pięciu dni w tym szpitalu. Operacja zajęła mniej niż cztery godziny i została przeprowadzona przez trzech chirurgów, anestezjologa, pielęgniarkę oraz zespół wykwalifikowanego personelu. Zespół przeprowadzający operację chciałby podziękować pilotowi samolotu, który uległ wypadkowi oraz jego koledze, za ich odwagę. Jesteśmy myślami z członkami ich rodzin. Dziękujemy również strażakom, za szybkie podejmowanie trafnych decyzji, co pozwoliło ocalić organ.”

Rzecznik West Midlands Ambulance Service, powiedział: ,,Po przybyciu na miejsce wypadku drużyna zastała dwóch pacjentów, którzy zostali ranni podczas podróży prywatnym samolotem. Jeden z pacjentów, w wieku 50-kilku lat, był poważnie ranny. Został on przetransportowany drogą lotniczą do szpitala University Hospital of Coventry and Warwickshire. Drugi z mężczyzn, w wieku 30-kilku lat, został unieruchomiony, po czym przewieziono go karetką do szpitala Heartlands.

Lotnisko zostało ponownie otwarte w południe w sobotę. W wyniku wypadku odwołano wiele lotów z Birmingham. Dotknęło to ponad 5 000 podróżnych. Rzeczniczka lotniska w Birmingham powiedziała, że musiało zostać przeprowadzone dochodzenie i sprawdzenie, czy lotnisko jest bezpieczne. Rozpoczęła się odprawa pasażerów oraz przyjmowanie przylotów. Wypadek miał wpływ na 80 lotów.

Rzecznik Air Accident Investigation Branch powiedział: ,,Stworzyliśmy drużynę, która będzie przewodniczyć śledztwu. Raport zostanie ogłoszony we właściwym czasie. Na tym etapie nie jest możliwe, aby spekulować na temat przyczyn wypadku.”

źródło: Birmingham Mail, 21 listopada 2010 r.

 

Koniec z dożywotnimi mieszkaniami socjalnymi
Rada hrabstwa bada zamknięcie jednej z głównych dr...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas