Wydatki przeciętnego gospodarstwa wzrosną o £350

Przeciętne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii wyda średnio o £350 więcej w przeciągu następnych 12 miesięcy. Rodziny ledwie radzące sobie z rosnącą inflacją będą musiały stawić czoła również podwyżkom podstawowych rachunków, między innymi za wodę, rozmowy telefoniczne, znaczki, podatek miejski oraz telewizję. Najbardziej dotknięte mogą zostać jednak osoby posiadające samochody, jeśli rządowi uda się przeforsować swoją decyzję o podwyżce akcyzy o 3 p za litr od 1 kwietnia. Oznaczałoby to, że rodzina posiadająca dwa samochody z silnikami benzynowymi, musiałaby zapłacić o £201.60 akcyzy więcej w ciągu roku – twierdzi AA.

Istnieje duża szansa, że podwyżka zwiększy ceny również produktów spożywczych, ponieważ wzrośnie koszt ich transportu. Edmund King, prezes AA, powiedział: ,,Jeśli podwyżki wzrosną o tak dużo, o ile się obawiamy, staną się poważnym aspektem w czasie nadchodzących wyborów.”

Rząd wprowadza również podwyżkę podatku drogowego dla 21 milionów pojazdów – podatek dla pojazdów w grupie tzw. ,,Band H” wzrośnie o £65 osiągając wartość £240 rocznie. Średnia wysokość podatku miejskiego (tzw. Council tax) wzrośnie średnio o 1,6%, co sprawi, że przeciętny rachunek wzrośnie o 36p tygodniowo, co łącznie stanowi £18,72. Ceny wody zmienią się bowiem w różnych regionach kraju. Ci, którzy posiadają ,,szczęśliwy” kod pocztowy zapłacą o nawet £16 mniej, podczas gdy inne gospodarstwa, między innymi te obsługiwane przez Northumbrian Water, zapłacą o £11 więcej w tym roku – płacąc tym samym średnio £311 rocznie.

BT przesuwa natomiast godziny ,,poza szczytem” w dniach roboczych z 18:00 - 6:00 na 19:00 – 7:00. Oznacza to, że klienci, którzy posiadają taryfę ,,Evening and Weekend”, rozmawiając codziennie przez telefon krócej niż 1 min. w godz. od 18:00 do 19:00 będą musieli zapłacić dodatkowe £57.67 rocznie, lub zapłacić o £24 by zmienić taryfę na ,,Anytime”.

1 kwietnia wzrośnie również opłata za telewizję (tzw. TV licence). Osoby posiadające kolorowe odbiorniki zapłacą o £3 więcej, czyli £145,50 rocznie. Royal Mail zwiększa cenę znaczków 1. klasy o 2p. Nowa cena wynosić będzie 41 p. Cena znaczków 2. klasy wzrośnie o 2 p. i wynosić będzie 32 p. Zmiana obowiązywać będzie od 6 kwietnia. Każdy, kto kupi nowy samochód, od 1 kwietnia będzie zmuszony zapłacić tzw. ,,showroom tax”. Będzie to pierwszy rok, w którym podatek ten zastąpi podatek drogowy i może wynosić nawet £950 (samochody zasilane gazem) oraz £250 (Band H).

W styczniu inflacja wyniosła 3,5%, jest to prawie 2 razy większa liczba niż w listopadzie nawiązując do biura National Statistics. Stało się tak między innymi ze względu na zmianę stawki podatku VAT na 17,5% właśnie w styczniu. Oszczędzający również nie są w najlepszej pozycji. Stopy procentowe banków są zbyt niskie, by nadążyły za wzrostem inflacji. W międzyczasie pracownicy sektora prywatnego napotkali obniżkę ich średnich płac o 0,1% w zeszłym roku.

Ekspert od finansów Rebecca Atkinson, redaktor Moneywise.co.uk, powiedziała: ,,Spodziewana podwyżka akcyzy za paliwo sprawi, że ceny pójdą w górę, podczas gdy koszt jest już i tak wysoki. Wzrost o 3 p. za weekend jest dość ciężkim brzemieniem dla społeczeństwa i będą miały wpływ na ceny żywności, ponieważ producenci również będą musieli zapłacić więcej za paliwo. Poprzez koszty rozmów poza szczytem, BT zmusi klientów do zmiany taryfy lub do zapłaty więcej za rozmowy.

źródło: Daily Mail, 20 marca 2010 r.

Każdy mieszkaniec UK będzie miał własną stronę www
Zamordowany śrubokrętem: zatrzymano 16 - latka
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas