Wyciekł list z odpowiedzią UE na list Theresy May o Brexicie

Wyciekł list z odpowiedzią UE na list Theresy May o Brexicie

Brytyjskie media dotarły do wersji roboczej odpowiedzi Unii Europejskiej na list Theresy May uruchamiający Artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego. Co będzie zawierał dokument, który zostanie odczytany przez Donalda Tuska?

Powyższy list można w wersji angielskiej przeczytać można już w Internecie. Według dziennikarzy "The Independent" powołujących się na EURACTIV odpowiedz Wspólnoty ma być stonowana i dyplomatyczna. Ustami byłego polskiego premiera, a obecnie przewodniczącego Rady Europejskiej UE oświadczy, że wobec działań Wielkiej Brytanii będzie działało zgodnie z zasadami solidarności - jako jeden blok państw. Ma to służyć "minimalizowaniu strat", jakie mogą zostać poniesione przez poszczególne państwa w wyniku wyjścia UK ze struktur unijnych.

Bruksela, nie po raz pierwszy zresztą, podkreśla, że zanim siądzie do rozmów w sprawie ewentualnych regulacji dotyczących handlu między kontynentem, a Wyspami, będzie chciała wyjaśnić wszystkie kwestie dotyczące "unijnego rozwodu". "First thing first" - chciałoby się zacytować angielskie idiom.

"Naszym najważniejszym priorytetem jest zminimalizowanie poziomu niepewności wynikającego z decyzji podjętej przez Wielką Brytanię" - ma powiedzieć Tusk. Unia nie ukrywa, że zależy jej na wypracowaniu jak najkorzystniejszej umowy handlowej z Wielką Brytanią. "Chcemy podejść do negocjacji w sposób jak najbardziej konstruktywny i będziemy starać się wypracować porozumienie, które zadowoli obie strony. W przyszłości mamy nadzieję, że Wielka Brytania będzie naszym bliskim partnerem" - to kolejne wyimki z wystąpienia Tuska.

A co jeśli negocjacje zakończą się fiaskiem? Przewodniczący Rady Europejskiej ma zapewnić, że Unia jest przygotowana także i na takie rozwiązanie, choć umyślnie do niego nie dąży.

W zasadzie w ujawnionej notatce nie pojawiło się nic, o czym byśmy wcześniej nie wiedzieli. Wszystkie te rzekome wypowiedzi Donalda Tuska współgrają z ramowymi planami negocjacji, które już wcześniej przedstawił Michel Barnier. Czy jednak Tusk może nas w jakiś sposób zaskoczyć? Chyba tylko wtedy, gdy Theresa May powie coś, czego nikt nie będzie się spodziewał usłyszeć...

źródło: Polish Express

Nowa moneta jednofuntowa już w Wielkiej Brytanii
Prawa Polaków w UK po Brexicie

Podobne wpisy

 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas