Więźniowie mogą dostać nawet do 100 dni ,,odpoczynku”

Przepełnienie więzieńMordercy, gwałciciele oraz inni więźniowie mogą otrzymać nawet do 100 dni ,,urlopu” od celi, aby rozluźnić przepełnione więzienia. Niektórzy więźniowie mogą spędzić nawet miesiąc wykonując prace społeczne poza więzieniem.

Liczba więźniów, którym zaoferowano program zwany ,, resettlement overnight release” (ROR) w czasie ostatnich 5 lat ich kary potroiła się w ciągu zaledwie 2 lat. Gubernatorzy więzień przydzielają około 30 takich zwolnień każdego dnia.

Ministrowie twierdzą, że ROR pomaga kryminalistom zintegrować się na nowo ze społeczeństwem, zmniejszając w ten sposób liczbę przestępstw ponownie popełnianych. Zdaniem krytyków program używany jest aby zmniejszyć zatłoczenie w więzieniach.

Niektórzy więźniowie używali ,,przepustki”, aby ponownie popełniać przestępstwa.

* Harry Roberts, lat 72, dostał wyrok pozbawienia na 42 lata po tym, jak zamordował 3 policjantów, sterroryzował kobietę, kiedy wyszedł tymczasowo z więzienia na zasadach programu ROR. Jego zwolnienie przerwano i mężczyzna pozostanie już w więzieniu.

* Robert Foye, który otrzymał karę 10 lat więzienia, próbował zabić policjanta, zgwałcił 16 - letnią dziewczynkę w sierpniu 2007 r. Opuścił więzienie zaledwie na 1 dzień, aby wziąć udział w spotkaniu klubu AA.

* Thomas Murray, który współdziałał w morderstwie, schizofrenik, wszedł do domu 80 – letniej Nancy Nolan i zabił ją za pomocą młotka. Wypuszczono go również jedynie na 1 dzień w 2000 roku.

Lyn Costello z organizacji ,,Matki Przeciwko Mordowaniu i Agresji” (Mothers Against Murder and Aggression), powiedziała, że tymczasowe wypuszczanie więźniów powoduje brak poczucia bezpieczeństwa ludności.

,,Jeśli dostajesz 2 lata, powinieneś odsiedzieć 2 lata. Jeśli dostajesz 10 lat, powinieneś odsiedzieć 10 lat, bez malutkich wakacji.” – powiedziała.

,,Ci ludzie wykonują prace społeczne poza więzieniem, ale to nie taką karę otrzymali. Otrzymali karę więzienia i powinni ją odsłużyć.”

Istnieją 2 typy programu ROR, zaprojektowane aby pomóc więźniom w odnowieniu więzi społecznych oraz rodzinnych.

Pierwszy typ skierowany do więźniów w zakładach kategorii C- najmniej zamknięte więzienia, lub więzienia otwarte, na spędzenie się do 4 nocy poza celą nawet raz w miesiącu w celu odbudowania relacji rodzinnych oraz z sąsiadami. Zwolnienie to wymaga zgody gubernatora więzienia i jest dostępne przez 2 ostatnie lata kary. W sumie skazany może opuścić zakład na nawet 96 dni.

Drugi typ skierowany jest to więźniów w więzieniach otwartych – gdzie o zwolnienie mogą się ubiegać nawet najgroźniejsi przestępcy, których kara dobiega końca. Mogą oni złożyć podanie o wzięcie udziału w pracach społecznych trwających do 4 tygodni, kiedy ich kara dobiega końca.

Wyliczenia ministerstwa sprawiedliwości pokazują, że liczba okazji, gdzie więźniowie mogą zostać wypuszczeni, ostro wzrosła. W 2006 r. pozwoleń na ROR było 3 813. W 2007 r. ich liczba osiągnęła 6 914, natomiast w ubiegłym roku program zastosowano aż 11 599 razy.

Wyliczenia uzyskała partia Konserwatystów, twierdzących że partia Pracy została zmuszona do wcześniejszego zwolnienia więźniów ze względu na ,,niekompetentne zarządzanie.”

Władze zakładów twierdzą, że założeniem ROR jest pozwolenie więźniom na spędzenie czasu pod adresem, gdzie będą mieszkać po odbyciu kary lub w specjalnych hotelach aby odtworzyć relacje społeczne, a także umówić się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy, treningu lub zamieszkania.

Jednakże ostry wzrost budzi sugestie, że program używany jest, aby zwolnić miejsca w zakładach karnych. Prawie 70 000 więźniów zostało wypuszczonych nawet 18 dni wcześniej od czerwca 2007 r. w związku z kontrowersyjnym programem ministerstwa sprawiedliwości.

Dominic Grieve, sekretarz sprawiedliwości, powiedział: ,,W czasie, gdy jest możliwość wypuszczania niektórych więźniów, aby na noc zostali w domach program odbudowy relacji ze społeczeństwem nigdy nie powinien być używany z taką łatwością jedynie dlatego, że brakuje miejsca w zakładach karnych.“

,,Problem w tym, że niekompetentne zarządzanie partii pracy ponownie doprowadziło do przepełnienia więzień.”

Susie Squire, należąca do grupy TaxPayers' Alliance, twierdzi: ,,Podatnicy chcą widzieć więźniów za kratkami podczas ich pełnego wyroku, bez względu na to, czy jest to początek czy koniec kary więzienia.”

Tymczasem rzecznik więziennictwa powiedział, że ROR jest skuteczną drogą, by skazańcy nie popełniali kolejnych przestępstw.

Jej zdaniem: ,, ROR działał efektywnie przez wiele lat z solidnie przygotowanymi kryteriami i wnikliwą oceną ryzyka. Odpowiedni więźniowie są zwolnieni z określonych powodów pod koniec kary, w celu ich kontrolowania i przywołania w razie potrzeby.

Resocjalizacja poprzez pracę społeczną, szkolenia, edukację oraz naprawę kontaktów rodzinnych przyczyniają się do obniżenia poziomu przestępczości.” Czy jednak faktycznie program ten ma tak dobry wpływ, że należy narażać bezpieczeństwo niewinnych osób?

źródło: Daily Telegraph, 16 listopada 2009 r.

Aresztowanie nastolatka, który wystrzelił racę ku ...
Imigrantka zabiła dziecko i otrzymała 4500 funtów ...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas