Ukryte długi prawdziwą zmorą dla kraju

Tak, rząd jest głęboko zadłużony. Ale jak głęboko? Skarb Państwa mówi o £893 bilionach, co odpowiada 62% PKB, kwoty, którą zdobywamy każdego roku. Nawet z obiecanymi obcięciami dług będzie wynosić 75% PKB za pięć lat.

To nie jest jednak nawet połowa, nawet nie jedna czwarta. Rząd winien jest pięć lub sześć razy więcej niż pożycza. Jak góra lodowa, jej czubek dla kredytodawców to tylko część, którą można zobaczyć. Zadłużenie to w przyszłości będzie miało wpływ na emerytury i rachunki medyczne. George Osborne, kanclerz i Danny Alexander, naczelny sekretarz skarbu państwa, próbują po prostu kierować statkiem tak, by ominąć widoczną górę lodową, nie wiedząc jakie są inne ukryte koszty, które jeszcze mogą go zatopić. Powinni oni usłyszeć sonar tego lata, gdy Narodowy Instytut Badań Społeczno-Ekonomicznych przekaże raporty na ten temat.

Widoczna część krajowego długu - góry lodowej, wynosi £893 bilionów w obligacjach i papierach oszczędnościowych, które rząd wydał na zwiększenie środków pieniężnych. Kryzys finansowy i akcje ratunkowe banków, zwiększyły to zadłużenie do rekordowych kwot w czasie pokojów. Koalicja nie zamierza spłacić zadłużenia - obietnica „obniżyć deficyt" oznacza zadłużanie, ale w wolniejszym tempie. Ten dług to tylko połowa kosztów, biorąc pod uwagę to, co obiecaliśmy sobie mówiąc o bezpłatnej opiece zdrowotnej, twierdzi ekspert Christian Hagist z Uniwersytetu we Fryburgu. Biorąc pod uwagę pokolenie wyżu demograficznego teraz, pojawi się więcej osób w gabinetach lekarskich, koszty leczenia wzrosną - ale nikt w rządzie wydaje się nie wiedzieć, jak bardzo.

Jeszcze większa jest góra pieniędzy, którą obiecano na emerytury. To zależy od tego, jak długo żyjemy, ale znowu, koszty będą eskalować kiedy osoby urodzone w czasie wyżu demograficznego osiągną wiek emerytury. Szacuję, że Skarb Państwa obiecał nam £2 200 bilionów w świadczeniach emerytalnych - dwa razy więcej niż oficjalny narodowy dług. I nie zapominaj o indeksowanych emeryturach obiecanych urzędnikom – jest to znacznie więcej ludzi niż wszyscy dostępni w sektorze prywatnym. Do czasu, kiedy umrze ostatni dzisiejszy urzędnik, będzie to kosztował około £1 100 bilionów, ponownie pogłębiając dług. Duże są również zobowiązania na rzecz szkół i uniwersytetów, w tym wszystkie przyszłe wypłaty dla prywatnych wykonawców za budowę i utrzymanie szkół w ramach prywatnej inicjatywy finansowania (PFI). £28 biliardów gwarancji na pożyczki dla Network Rail wygląda stosunkowo mizernie, podobnie jak koszt likwidacji elektrowni jądrowych wynoszący £73 biliony. Nieco większa jest suma £142 bilionów zobowiązań wobec banków. Zbyt duże zobowiązania są jednym z powodów zdegradowania Grecji przez agencje ratingowe. Nie możemy oczekiwać, że zdoła się uniknąć kontroli.

Każda obietnica, którą składa dziś rząd – czy to w zakresie emerytur, opieki zdrowotnej lub opieki społecznej - nakłada przyszłe koszty na nas wszystkich. Począwszy od tego lata, koalicja musi uzyskać jasny obraz tych zobowiązań i dowiedzieć się czy są przystępne. To jest to, czego rząd domaga się od prywatnych firm, które muszą przewidzieć przyszłe koszty ich planów emerytalnych. Nowa Zelandia umieściła swój własny rząd w tak rygorystycznych standardach rachunkowości 25 lat temu. Czas by Wielka Brytania podążyła tym samym śladem.

Tylko wtedy będziemy wiedzieć, czy musimy podnieść podatki w celu zapewnienia tych kosztów w przyszłości - lub czy musimy odwołać hojne obietnice, które zrobiliśmy sami. Kluczem jest także przejrzystość. Każda decyzja rządu oznacza, że zobowiązania umowne lub moralne w przyszłości muszą być w pełni oszacowane pod względem kosztów. Gdy politycy obiecują nowe szkoły lub korzystniejsze emerytury, powinni również pokazać pełny koszt w przyszłości. I to nasze pokolenie, nie pokolenie naszych dzieci, powinno być w stanie sprostać tym kosztom. To nie tylko lepiej dla ekonomii, ale także dla etyki.

źródło: The Times Online, 13 czerwca 2010 r.

Koniec bezpłatnych basenów dla dzieci i osób stars...
Zastraszanie przyczyną samobójstw wśród dzieci
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas