Szokujący wzrost podatków o £1 200 w środowej Anglii

W związku z planami nowego rządu by ograniczyć finansowy deficyt, rodzina średniej klasy spotka się z podwyżką podatków o łącznej kwocie £1 200 w ciągu roku. Podwyżka składki national insurance, brak zasiłku tax credit oraz wzrost stawki VAT, który według ekspertów jest nieunikniony, uderzą w takie rodziny najmocniej. Dane uzyskane na zlecenie ,,Daily Mail" wskazują, że dochody osób należących do średniej klasy będą najbardziej obarczone podatkami w ramach polityk koalicyjnego rządu Cameron’a. Stanie się tak ponieważ kanclerz George Osborne musi stawić czoła deficytowi w wysokości 163 bilionów funtów, a jednocześnie by zadowolić liberalnych demokratów zgodził się na obniżkę podatków dla najmniej zarabiających. Jednak plan laburzystów kosztowałby więcej. Wzrost składki national insurance zaproponowany przez Gordona Brown’a uderzyłby w każdego, kto zarabia ponad £20 000 rocznie.

Nowy kanclerz obiecał obciąć część podwyżki, która obejmuje przedsiębiorstwa. Mniej płatni w dalszym ciągu będą wspierani poprzez plan torysów, zakładający zasiłek w wysokości £ 150 rocznie dla małżeństw, gdzie główna pracująca osoba płaci podstawową stawkę podatku. Plan będzie zastosowany również do par homoseksualnych oraz związków partnerskich. David Cameron podkreślił w piątek, że partia konserwatystów jest w dalszym ciągu ,,partią dążącą do wprowadzenia niskich podatków, do ich obcięcia.” Jednak dodał również: ,,Każdy wie, że mamy ogromny deficyt. Tak, to oznacza pewne wzrosty podatków. Ale te na ogół były już wprowadzone przez laburzystów.”

Nowe dane podkreślają trudne decyzje, które rząd musi podjąć, aby poradzić sobie z gospodarczym bałaganem pozostawionym przez laburzystów. Analizy księgowych Grant Thornton pokazują, że żonaty mężczyzna lub kobieta z dwójką dzieci w jednym gospodarstwie domowym zarabiającym £50 000 rocznie zapłaci o £1 247 więcej. Liczby te nie uwzględniają wpływu planowanego wzrostu podatku od zysków kapitałowych ze sprzedaży osobistych aktywów, takich jak drugie domy i akcje. Skala deficytu i koszt obcięcia podatku dochodowego wynoszący £ 17 bilionów oznacza, że zarabiający więcej niż £ 35,400 będą w gorszej sytuacji ogólnej. Mike Warburton, wiodący doradca podatkowy w Grant Thornton, powiedział: ,,Ci ludzie będą mieli najwięcej problemów. Klasa średnia będzie płacić wyższe stawki ubezpieczeń, a oni stracą ulgi podatkowe. Czy to prawda czy nie, jest kwestią debaty politycznej.”

Skarb Państwa podkreśla, że obecnie ,,nie ma planów” by podwyższyć stawkę podatku VAT, ale ekonomiści nie wierzą, że rząd poradzi sobie bez podwyżki. Ekonomiści uważają, że to jest nieuniknione w pewnym momencie w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Pan Warburton podkreślił, że cięcia wydatków sektora publicznego nie mogą załatwić sprawy. Rząd zobowiązał się do obniżenia podatku dochodowego i ograniczenia wzrostu ubezpieczenia społecznego, a to pozostawia podatek VAT, jedynym, który będzie w stanie znacznie poprawić budżet państwa. Wzrost do 20% pozwoliłby na zebranie dodatkowo około £12 bilionów rocznie. Pan Wartburton podkreślił, że każdy wzrost podatku VAT uderzy najbardziej także w klasę średnią. ,,Ludzie o najniższych dochodach wydadzą większość pieniędzy na podstawowe artykuły takie jak żywność lub ogrzewanie. Bogatsi mają zwyczaj odkładania pieniędzy na fundusze emerytalne oraz lokaty. Ujawnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego przynoszą jeszcze bardziej ponure wieści stwierdzając, że Wielka Brytania będzie miała największy deficyt budżetowy wśród potęg gospodarczych w tym roku, wyprzedzając nawet Grecję.

źródło: Daily Mail, 15 maja 2010 r.

Angielski drugim językiem dla 1 spośród 6 dzieci
Groźni złodzieje w więzieniu na 17 lat
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas