Stopy procentowe mogą powrócić do 8%

Oprocentowanie może wzrosnąć do 8% w ciągu kolejnych dwóch lat, ostrzega ceniony ekspert ds. gospodarki. Andrew Lilico, główny ekonomista wpływowy think tank Policy Exchange, uważa, że Wielka Brytania może wrócić do wysokich stóp procentowych, których nie widziano od początku lat 1990. Przewiduje on oszałamiający wzrost w związku z wyjściem kraju z recesji oraz planów rządu, który kontroluje recesję co zwiększa podaż pieniądza. Pan Lilico obawia się, że Wielka Brytania może wrócić do „kryzysu” ekonomicznego, który zaślepił społeczeństwo w latach 1980 i 90. pod rządami torysów.

Powiedział: „Biorąc pod uwagę ograniczenia pod koniec 2008 roku i kolejne absurdy podatkowe, finansowe i polityki regulacyjnej, czy możemy uciec z 6,6% recesji, zaledwie 2% deflacji i tylko 10% inflacji tylko na jeden rok, [gubernator Banku Anglii] Mervyn King zasługiwałby na medal. Aby utrzymywać inflację na zaledwie 10% przez okres jednego roku, gospodarka będzie musiała tolerować stopy procentowe w wysokościach być może 8%.”

Pan Lilico uważa, że Wielka Brytania zmierza w kierunku krótkiej recesji na początku przyszłego roku, po czym szybko nastąpi „ekonomiczny boom”. Jednak boom może wymknąć się spod kontroli, ponieważ Bank of England dodrukował 200 miliardów funtów w czasie kryzysu by móc zaspokoić ogromny wzrost w podaży pieniądza, co prowadzi do inflacji.

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) twierdzi natomiast, że to Bank jest odpowiedzialny za utrzymywanie stóp na poziomie około 2%, które wzrosną powyżej 6%. Jednak Jonathan Davis, z organizacji Wealth Management Ltd, jest bardziej ostrożny. Powiedział: „Podstawy tego, co mówi pan Lilico się zgadzają - stopy procentowe wzrosną, gdy pieniądze zostaną dodrukowane kolejny raz. Jednak nie sądzę, że stanie się to w ciągu dwóch lat.

źródło: Daily Mirror, 23 sierpnia 2010 r.

Koszt opieki nad dzieckiem w UK najwyższy w Europi...
Nowe udogodnienie dla przyszłych mam w Alexandra H...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas