Skarbówka robi porządek, bierze się za imigrantów

Brytyjska skarbówka wzięła się za robienie porządków w szarej strefie. Na pierwszy ogień idą hydraulicy, instalatorzy urządzeń gazowych i ciepłownicy. Niepokornym wymierzane będą surowe kary, a na skruszonych czeka amnestia. Na celowniku brytyjskiego urzędu podatkowego znalazły się zawody oblegane przez imigrantów.

Hydraulicy są siłą napędową szarej strefy i trzeba im się dobrać do skóry – twierdzą przedstawiciele brytyjskiego urzędu podatkowego. W Wielkiej Brytanii "hydraulik" i "Polak" znaczy niemal to samo – pojęcia te są synonimem imigranta z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przystojny hydraulik figurował nawet na plakacie promującym Polskę.

W potocznym języku utrwaliło się powiedzenie "praca na czarno" czy "robota na lewo". Pojęcia doskonale znane zwłaszcza zarobkowym imigrantom, obecnie również polskim imigrantom w Wielkiej Brytanii, a w poprzednim systemie swojskie były eufemizmy, jak na przykład "fucha". Prawie każdy miał z nią do czynienia w takiej czy innej formie, czynnie bądź biernie.

Szarą strefę napędza kryzys, z tego właśnie powodu wielu ludzi staje przed wyborem – zapłacić więcej czy mniej, akceptując transakcję, która nie zostanie oficjalnie zarejestrowana. Dotyczy to korepetycji, sprzątania mieszkań, opieki do dziecka czy usług wspomnianego hydraulika. Przykłady można mnożyć.

Mimo oczywistych konotacji inicjatywa, jak zapewnia HM Revenue & Customs (HMRC), nie godzi w żadną narodowość. Ma to być ogólna akcja, która pomoże wyłapać osoby tych profesji uchylające się od płacenia podatków i wykonujące prace na czarno. HMRC podał, że hydraulicy, ciepłownicy, gazownicy oraz pracownicy wykonujący pokrewne specjalizacje, którzy dotychczas nie kontaktowali się z urzędem podatkowym lub chcą rozliczyć się z niezadeklarowanych przychodów, mogą skorzystać z podatkowej amnestii do 31 maja.

Wystarczy się zgłosić i wyrazić skruchę. Można na tym zaoszczędzić, bo kara wyniesie zaledwie 10-20 proc. sumy, na którą podatnicy zalegają wobec urzędu i uzyskają termin do 31 sierpnia, by się formalnie rozliczyć i uregulować zaległości. Dla ułatwienia brytyjski urząd podatkowy przygotował różne formy rozliczenia się ze skarbówką – można to zrobić telefonicznie, przez internet lub osobiście. W komunikacie urząd podatkowy podaje, że w przeciwnym razie przeprowadzi dochodzenia wymierzone w tych, którzy się nie zgłosili i nie zadeklarowali przychodów. W przypadku udowodnienia, że uchylają się od obowiązku podatkowego, grożą im wysokie grzywny lub postępowanie karne.

Inicjatywa HMRC pod nazwą The plumers' Tax Safe Plan jest pierwszym takim działaniem wymierzonym w wolne zawody techniczne. Poprzednią akcją brytyjskiej skarbówki było zachęcanie posiadaczy kont w rajach podatkowych, by się z nich wytłumaczyli i nałożenie na banki obowiązku ujawnienia takich kont, jeśli pośredniczyły w ich założeniu.

Trudno przewidzieć, jak powiedzie się akcja brytyjskiej skarbówki. Ściganie zobowiązań podatkowych wolnych zawodów technicznych jest trudne, ponieważ spora część płatności za usługi dokonywana jest z ręki do reki gotówką. Świadczący usługi i zamawiający je to często ludzie znający się od dawna lub poleceni przez znajomych.

źródło: Anna Rączkowska

Podpalenie budynku Arrow Valley Social Club
Polacy mogą dostać tysiące funtów nie pracując
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas