Setki oddziałów NHS mają zostać zamknięte

Plany, które mogą prowadzić do zamknięcia setek oddziałów szpitalnych, zostały sporządzone, ale nie zostaną upublicznione aż do ponownych wyborów – twierdzi partia opozycyjna. W zeszłym roku rząd poprosił władze NHS o propozycje zmian mających na celu zaoszczędzenie pieniędzy w związku z recesją. Szczegóły zaczęły się pojawiać, co może oznaczać kontynuację planu cięć, co ostro kontrastuje z zapewnieniami ze strony partii laburzystów oraz torysów, że NHS jest ,,bezpieczny”.

Jak na razie, światło ujrzały jedynie plany dotyczące Londynu. Uczestnicy kampanii twierdzą, że propozycje zagrażają jednostkom takim jak ostry dyżur czy położnictwo w 13 spośród 36 szpitali w stolicy. Ponieważ służba zdrowia w innych regionach nie zgłosiła swoich propozycji, pojawiły się domysły, że proponowane zamknięcia, które mogą być szkodliwe dla obecnego rządu, zostaną opublikowane dopiero po wyborach.

Skala obcięć spowodowała rebelię pośród ministrów Partii Pracy, którzy otwarcie przeciwstawili się rządowi, publicznie protestując przeciwko likwidacji oddziałów w lokalnych szpitalach. W przyszłym tygodniu minister zdrowia stanie pod presją ze strony Partii Konserwatystów oraz Liberalnych Demokratów by ujawnić plany. W celu wyjaśnienia sytuacji Torysi nawołują do zwołania nadzwyczajnej debaty.

Norman Lamb, rzecznik Liberalnych Demokratów rzecznik Gabinetu Cieni ds. służby zdrowia powiedział, że skala cięć w szpitalach może być ,,szeroka”, co może oznaczać zamknięcie ,,setek” oddziałów. Powiedział: ,,Rząd będzie desperacko pragnął uniknąć cięć przed wyborami. Może okazać się, że groźba cięć usług jest kluczowym zagadnieniem w kampanii wyborczej. Wyborcy będą mogli czuć się oszukani po kampanii.”

,,Ciężko jest przewidzieć skalę cięć, ale mogą być one szerokie, może ucierpieć setki oddziałów. Oszczędności, jakie zmuszeni są znaleźć, są ogromne. To, co wyszło na jaw w Londynie, może być tylko czubkiem góry lodowej, a społeczeństwo nie ma pojęcia co do potencjalnych cięć.” Mike Penning, minister zdrowia z Gabinetu cieni z partii Torysów, powiedział: ,,Nie widzę żadnego powodu, dla którego te raporty nie miałyby zostać ujawnione przed wyborami. Laburzyści muszą być szczerzy z ludźmi jeśli chodzi o cięcia, które planują w lokalnych oddziałach NHS.”

Redukcje są częściowym rezultatem inspekcji Lorda Darzis’a z 2008 roku. Zaleca on leczenia w większych przychodniach u lekarzy pierwszego kontaktu, a bardziej poważne i specjalistyczne leczenia w szpitalach.

Władze zostały zapytane przez Resort Zdrowia o przedstawienie planów i celu uprawomocnienia inspekcji Lorda Darzi. Niestety jednak w zeszłym roku ze względu na recesję zwrócono się do nich o ponowne przemyślenie planów. Zdaniem partii opozycyjnych ministerstwo zdrowia brało pod uwagę zamknięcie lub scalenie oddziałów szpitali, z których wiele otrzymało miliony funtów inwestycji w ciągu ostatnich lat.

Na NHS nakładana jest co raz większa presja by znaleźć oszczędności, mimo zapewnień rządu, że służba zdrowia nie zostanie dotknięta cięciami. Oczekuje się, iż kanclerz Alistair Darling ogłosi informację, że NHS będzie musiało znaleźć oszczędności rzędu nawet do 10 bilionów funtów rocznie. Liam Byrne, minister skarbu państwa, powiedział w zeszłym miesiącu, że budynki szpitali prawdopodobnie będą podzielone, ponieważ niektóre leczenia zostaną przeniesione do ośrodków zdrowia.

Dr John Lister, autor ostatniego raportu British Medical Association na temat planów opisał skalę cięć przedstawioną jako ,,katastrofę”. Ministrom z Partii Pracy oraz członkom parlamentu zarzucana jest hipokryzja, po tym jak zaczęli wstępną kampanię przedwyborczą blokując zamknięcia w swoich lokalnych szpitalach. Ministrów przedstawiono jako protestujących przeciwko zamknięciom i piszących do lokalnych mieszkańców by poparli ich stanowisko. Wielu z nich martwi się, że straci swoje posady jeśli poprze stanowisko rządu

Rzecznik departamentu powiedział natomiast, że dyskusja na temat cięć to ,,spekulacje”. Plany lokalnych NHS będą opublikowane po ogłoszeniu budżetu. ,,To ciężkie czasy, a my musimy stale poprawiać wydajność. Lokalne ośrodki NHS są najlepszymi miejscami by zidentyfikować oszczędności oparte na ich sytuacjach i priorytetach.”

źródło: Daily Telegraph, 05 marca 2010 r.

,,Zawstydzę ,,grube ryby” z rad miast, zarabiające...
Nowy hotel ,,wzbogaci miasto”
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas