Przyszła odwilż, ale śnieg powróci pod koniec tygodnia

Lód oraz śnieg, zalegający jeszcze w niektórych miejscach w Wielkiej Brytanii, w dalszym ciągu roztapia się – aczkolwiek odwilż nie jest zwiastunem końca zimy, twierdzą synoptycy. Deszcz oraz łagodniejsze temperatury przyspieszy odwilż – temperatura może osiągnąć nawet do 10° C w południowo-zachodniej części Anglii.

Jednakże odpoczynek od mroźnych warunków może okazać się krótki, gdyż temperatura znów opadnie pod koniec następnego tygodnia, co pociąga za sobą ryzyko pojawienia się opadów śniegu.

Istniały obawy, że część Wielkiej Brytanii zaleje powódź, ponieważ w związku z nadejściem cieplejszych wiatrów z południowo-zachodniej strony, przewidywane są opady deszczu w ciągu najbliższych dni.

Rzecznik Agencji Ochrony Środowiska wyjaśnił: ,,Ryzyko wystąpienia powodzi w niektórych miejscach może wzrosnąć pod koniec tygodnia, ze względu na przewidywane obfite opady deszczu i częściowe rozmrażania śniegu. Nadal uważnie monitorujemy warunki atmosferyczne i poziom rzek.”

,,Podczas gdy w niektórych miejscach warstwa śniegu jest gruba, mała ilość wody pochodząca z roztopionego śniegu nie spowoduje istotnych problemów powodzi nawet jeśli odwilż potrwa wiele dni.”

,,Jednakże wraz z pojawieniem się zapowiadanych opadów deszczu roztopy te mogą się znacznie przyspieszyć.”

Brytyjski Czerwony Krzyż wezwał ludzi do przygotowania się przed powodzią. Martin Annis, szef planowania antykryzysowego, powiedział: ,,Namawiamy, by przestrzegać prostych wskazówek przy przygotowaniu, takich jak pakowanie niezbędnych rzeczy i dokumentów, które będą potrzebne w przypadku ewakuacji; przygotowanie zestawu awaryjnego z wodą i apteczką pierwszej pomocy; jak również regularne kontrolowanie telewizyjnych i radiowych aktualizacji.”

Andy Ratcliffe, meteorolog z MeteoGroup, wydziału pogody Press Association, powiedział, że proces odwilży nabierze tempa ze względu na deszcz i łagodniejsze ruchy powietrza z zachodu.

Jego zdaniem: ,,Deszcz padać będzie w całym kraju. Nadejdzie z zachodu zamieniając się w deszcz ze śniegiem, kiedy osiągnie północną Anglię i Szkocję. Nie będzie jednak dużego nagromadzenia śniegu i znów zamieni się on w deszcz w ciągu dnia. W czasie weekendu spodziewamy się odwilży, ale od połowy przyszłego tygodnia znów będzie zimniej, co niesie ryzyko pojawienia się śniegu.”

źródło: Metro, 15 stycznia 2010 r.

Popularny klub w Redditch zamknięty
Odbiór śmieci zakłócony przez złe warunki pogodowe
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas