Polski hydraulik wraca na Wyspy

Polacy na wyścigi wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, która właśnie dźwignęła się z recesji – wynika z ostatnich danych. W tym roku zaobserwowano rekordową liczbę nowych imigrantów zarobkowych.

Tylko w 2010 roku na Wyspy przybyło ponad 100 tys. nowych pracowników z Polski i innych krajów Europy Wschodniej – informuje Office for National Statistics. Liczba imigrantów z Indii zwiększyła się o jedną czwartą. Taki wzrost pracowników z zagranicy oznacza, że prawie połowa nowych stanowisk pracy jest obejmowana przez imigrantów – czytamy w „Daily Mail”. Z danych opublikowanych przez urząd statystyczny wynika, że na wzmocnieniu brytyjskiej gospodarki skorzystało 138 obcokrajowców i zwiększyło swoje szanse na zatrudnienie, a 163 tys. Brytyjczyków znalazło nową pracę.

To kolejny argument na rzecz reform świadczeń socjalnych – przeciwnicy cięć zarzucają rządowi, że postępuje niesprawiedliwie obcinając zasiłki bezrobotnym Brytyjczykom, dla których nie ma pracy. Dane Office for National Statistics jasno pokazały, że praca jest.

Obywatele krajów Europy Wschodniej mogą pracować na Wyspach bez specjalnych pozwoleń od 2004 roku, kiedy to Wielka Brytania otworzyła rynek pracy dla nowych członków UE. Większość imigrantów znalazła zatrudnienie w zawodach na niższych szczeblach – od cateringu, przez rolnictwo, na budowlance skończywszy. Jednak wraz z kryzysem znaczna liczba obcokrajowców powróciła do swoich ojczyzn – tak wynikało z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. Na koniec 2009 roku na Wyspach było 472 tys. imigrantów zarobkowych, czyli o 30 tys. mniej w porównaniu ze szczytowym okresem.

Z najnowszych badań wynika, że obecnie w UK pracuje 600 tys. obywateli z Europy Wschodniej. Liczba 582 tys., którą odnotowano pod koniec września oznacza, że 110 tys. Polaków i innych obywateli z Europy Wschodniej znalazło zatrudnienie na Wyspach w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2010 roku. Jest to wzrost o 23%. Wzrosła również liczba imigrantów z Indii – aż o 25,6% i osiągnęła liczbę 38 tys. Tym samym przez ostatnie dziewięć miesięcy liczba zagranicznych pracowników wzrosła do 138 tys.

Widzimy wielki powrót imigrantów zarobkowych z Polski - podkreśla Sir Andrew Green z organizacji MigrationWatch i dodaje: brytyjski rząd musi bardziej zmotywować obywateli do podejmowania pracy, a jednocześnie ukrócić liczbę imigrantów zarobkowych z zagranicy. Zdaniem ministrów z rządu Davida Camerona, wzrost gospodarczy bardziej przysłużył się obcokrajowcom pracującym na Wyspach, ale nie Brytyjczykom. Minister pracy Chris Grayling przedstawił statystyki, z których wynika, że w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii pracę znalazło aż 204 tys. osób urodzonych za granicą, w porównaniu do 100 tys. osób urodzonych na Wyspach. Wśród tych pierwszych wiele osób urodziło się za granicą i przybyło do UK w ciągu ostatnich kilku lat.

Mimo że liczba osób zatrudnionych w ciągu ostatniego roku wzrosła o 300 tys., to około 2/3 nowych miejsc pracy przejęli obcokrajowcy. Musimy wskrzesić naszą siłę roboczą tak, aby była gotowa do pracy – podkreślił minister.

źródło: MW, 18 listopada 2010 r.

 

Włamania do samochodów w Redditch
Koniec z dożywotnimi mieszkaniami socjalnymi
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas