Policja powstrzymała niedoszłego samobójcę z Birmingham

Do dramatycznego końca oblężenia Paradise Circus doszło w czwartkowy wieczór, 30 września 2010 r. Policja obezwładniła mężczyznę, który groził skokiem z mostu przez 28 godzin. Część Birmingham została sparaliżowana, ponieważ niektóre z głównych dróg, które prowadzą przez centrum miasta zamknięto ze względów bezpieczeństwa. Blokada dróg, która rozpoczęła się, gdy mężczyzna wspiął się na poręcz przy Chamberlain Square około godziny 16:00 w środę, zakończyła się, gdy zmęczenie dało się we znaki mężczyźnie czwartkowy wieczór. Oficerowie policji wykorzystali moment aby go zatrzymać około godz. 20:00.

Człowiek, którego uważa się, za bezdomnego obywatela Łotwy, został zatrzymany po wykorzystaniu taktyk negocjacyjnych. Przez całą noc zespół negocjatorów, składający się z czterech mężczyzn i kobiety, zdołali dostać się do mężczyzny na odległości dotyku i dostarczyli mu jedzenie z McDonalds, kawę, papierosy i kurtkę, by go ogrzać. Taka taktyka była jednak krytykowana przez rozgniewanych gapiów, jednak opłaciła się, kiedy mężczyzna został siłą zatrzymany przez negocjatorów, którzy przekonali go, by usiadł przy ścianie z dala od szyn. Wcześniej negocjatorom udało się również namówić mężczyznę by zbliżył się do schodów, ten jednak wrócił się z powrotem na most.

Kiedy nastał wieczór pojawiło się zmęczenie. Niedoszły samobójca zaczął się trząść z zimna i krzyczał, zaciskając pięści, ponieważ nie chciał zasnąć. Negocjatorzy spostrzegli swoją szansę, kiedy po chwili rozmów udało im się otoczyć mężczyznę. Wtedy to naskoczyli na niego, by po 30 sekundach obezwładnić mężczyznę. Pojawili się funkcjonariusze policji. Po kilku chwilach, kiedy mężczyzna pozostawał unieruchomiony, policjanci założyli mu kajdanki i odprowadzili do radiowozu. Zanim doszło do zatrzymania, inspektor Sean Russell powiedział, że nie ma limitu co do czasu potrzebnego negocjatorom, ponieważ próbowali oni namówić mężczyznę do zaniechania skoku z wysokości około 10 m.

Mężczyzna, który znajdował się w centrum uwagi uważany był za bezdomnego sprzedawcę magazynu Big Issue w wieku około 30 lat. Obserwatorzy zrozumieli, że mężczyzna był Łotyszem, który prosił o paszport, by móc wrócić do rodzinnego kraju po śmierci rodziców. Łotysz był widywany w okolicy Paradise Circus, centrum handlowego oraz biblioteki. Rzecznik policji West Midlands powiedział po dokonaniu aresztowania: „Incydent się zakończył, drogi znów są przejezdne, a ruch powrócił do normalności. Mężczyzna został zatrzymany, kiedy oficerowie oraz negocjatorzy spostrzegli okazję do interwencji. Mężczyzna został zatrzymany pod zarzutem zakłócania porządku i zabrano go na komendę policji w Birmingham, gdzie toczyć się będzie dalsze dochodzenie.

Incydent był przyczyną dwudniowego chaosu na drogach. Drogi w obrębie centrum miasta, na najbardziej ruchliwych trasach nie były przejezdne. Korek w czasie godzin szczytu w czwartek był tak długi, że ciągnął się przez tunele, sięgał trasy A38, a nawet miał wpływ na ruch przy autostradzie M6. Drogi, które zostały zamknięte to Paradise Circus od Great Charles Street Queensway oraz Queensway Tunnel na Paradise Street. Paradise Forum również zamknięto dla pieszych od ulicy Broad Street, skąd kierowani byli tylnim wyjściem Paradise Forum przez Newhall Street na Colmore Row.

Liderzy biznesu ostrzegli, że problemy z transportem będą kosztować miasto setki tysięcy funtów, a policja nie potwierdziła olbrzymich kosztów związanych z udziałem funkcjonariuszy w tym incydencie. John Lamb, z Izby Handlowej Birmingham powiedział: „Zakłócenia są ogromne. Osoby, które nie mogą dotrzeć w to miejsce, będą próbowały jakoś się tu dostać. Będzie to miało swój wkład na przepływ dóbr do i z miasta.” Policja West Midlands powiedziała, że jest zbyt wcześnie, by ogłosić dane na temat kosztów związanych z udziałem policji w tej operacji.

źródło: Birmingham Mail, 01 października 2010 r.

Bezczelny napad na mieszkanie w którym był domowni...
Brytyjczycy najbardziej otyłymi w Europie
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas