Polacy stanowią 1/8 siły roboczej w Wielkiej Brytanii

Jak wynika z badań Office of National Statistics, co ósmy pracownik na wyspach to Polak. Wg ostatnich danych obecnie w Wielkiej Brytanii pracuje ponad milion naszych rodaków.

Obecnie około 619 tys. Polaków w Wielkiej Brytanii ma status rezydenta. Najwięcej zatrudnionych, czyli 12,6 procent, przebywa w mieście Corby w hrabstwie Northamptonshire. Każdego miesiąca liczba naszych rodaków pracujących na wyspach zwiększa się o ok. 10 tys.

Brytyjska gazeta Daily Star, która opublikowała najnowsze dane urzędu statystycznego, odnosi się nieprzychylnie do spraw imigrantów na wyspach. Redaktorzy pisma przypominają, że napływ imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej nastąpił po 2004 roku, kiedy kraje z tej części kontynentu wstąpiły do Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż Wielka Brytania nie wprowadziła limitów dotyczących podjęcia pracy przez mieszkańców pochodzących z nowych krajów UE, co zdecydowanie wpłynęło na przyrost liczby imigrantów.

Daily Star przypomina, że już po roku pracy obcokrajowcom przysługują zasiłki, z których korzysta bardzo dużo osób. Cytowany przez tabloid eurodeputowany powiedział: – Zbyt duża imigracja sprawia, że pensje brytyjskich pracowników idą w dół. Duża presja wywierana jest także na system edukacji i rynek nieruchomości. Nikt nie zastanawiał się, w jaki sposób wpłynie to na struktury lokalne.

Najnowsze statystyki opisują także sytuację imigrantów pochodzących z tak zwanych nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wynika z nich, że w UK mieszka także 118 tys. Litwinów, 84 tys. Rumunów i 55 tys. Słowaków, 55 tys. Łotyszów 47 tys. Bułgarów i 41 tys. Węgrów. Największy odsetek litewskiej siły roboczej jest w Fenland w hrabstwie Cambridgeshire (8,6 procent), łotewskiej w Bostonie w hrabstwie Lincolnshire (5 procent). W samym Worcester najwięcej pracujących imigrantów pochodzi ze Słowacji (ok 2,4 procent).

Źródło: dailystar.co.uk opr. ND

Brytyjski rząd płaci za wykształcenie Polaków
Dofinansowanie dla przedsiębiorców miasta Redditch
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas