Po Brexicie brytyjskie prawo jazdy nie będzie ważne w krajach UE

licence

Komisja Europejska zapowiedziała, że po opuszczeniu przez Wielką Brytanią Unii, brytyjskie prawo jazdy nie będzie ważne na jej terenie. Oznacza to, że Brytyjczycy chcący jeździć po drogach krajów należących do Wspólnoty będą musieli opłacić specjalne pozwolenie.

Brytyjscy kierowcy po Brexicie staną przed nową barierą, która obecnie ich nie dotyczy. Brytyjskie prawa jazdy nie będą bowiem dłużej obowiązywały w krajach należących do Unii Europejskiej, stwierdziła Komisja Europejska. Jeśli nie dojdzie w tej sprawie do porozumienia, brytyjscy kierowcy stracą automatyczne prawo do poruszania się po drogach krajów należących do Unii.

Zamiast tego kierowców z Wysp może czekać obowiązek wykupienia 12-miesięcznego międzynarodowego dokumentu zezwalającego na kierowanie pojazdami.  Będzie ono potrzebne jeśli brytyjscy kierowcy będą chcieli wyjechać na drogi na kontynencie. Podczas posiedzenia komisji, które miało miejsce w zeszłym miesiącu zaznaczono, że po Brexicie nie będzie dalszego obustronnego uznawania praw jazdy.

Jest to konsekwencja tego, że "Wielka Brytania stanie się trzecim krajem w sektorze transportowym" oraz tego, że "wszystkie prawa i regulacje unijne przestaną obowiązywać w Wielkiej Brytanii". Ponadto w dokumencie z posiedzenia komisji można przeczytać, że opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej będzie oznaczać koniec uznawania nie tylko brytyjskich praw jazdy, ale także dowodów rejestracyjnych oraz certyfikatów dla zawodowych kierowców.

Może to nie tylko utrudnić Brytyjczykom podróże własnymi samochodami po Europie, ale także sprawi trudności wszystkim wczasowiczom, którzy chcą wynająć samochód poza Wielką Brytanią, ponieważ będą musieli posiadać specjalne pozwolenie.

Jednak Wielka Brytania ma również swój plan dla kierowców z innych krajów chcących poruszać się po brytyjskich drogach. W przyszłym roku mają bowiem zostać wprowadzone pewne restrykcje i dodatkowe opłaty dla obcokrajowców chcących sprowadzić swoje samochody do Wielkiej Brytanii. Jednak urzędnicy z brytyjskiego ministerstwa transportu powiedzieli, że są przekonani o tym, że dojdzie do porozumienia między Wielką Brytanią, a Unią Europejską w tej sprawie.

Wyższa kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii
Bez opłacenia cła niedługo nie wwieziesz papierosó...

Podobne wpisy

 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas