Piekło dla alergików nadchodzi

Dolegliwości osób cierpiących na alergie związane z pyleniem roślin mogą w tym roku pojawić się wcześniej niż zwykle. Objawy mogą również być silniejsze, ostrzegają eksperci. Alergie, zazwyczaj kojarzone z miesiącami takimi jak maj czy czerwiec, kiedy stężenie pyłków traw oraz drzew jest wysokie, w tym roku mogą zacząć dokuczać już przed połową kwietnia, tym bardziej jeśli pogoda będzie sucha i wietrzna ze względu na niezwykle wysokie stężenie pyłków brzozy.

Profesor Jean Emberlin, z National Pollen and Aerobiology Research Unit przy Worcester University, powiedział: ,,Oczekujemy w tym roku wyjątkowo wysokiej produkcji pyłków brzozy ze względu na naturalny biologiczny rytm. Zazwyczaj stężenie pyłków brzozy nie jest wysokie toteż nie każdy wie, że jest alergikiem i cierpiąc na katar sienny myślą, że są przeziębieni. Jeśli pojawią się takie objawy jak cieknący nos, swędzące oczy i pojawi się potrzeba sięgnięcia po lekarstwa, zwróć się do swojego lekarza lub farmaceuty by mieć pewność, że zażywasz odpowiednie leki.”

W międzyczasie, nowe badania ujawniły, że zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych mogą pogorszyć działanie pyłków. Badania wykazały duży związek między zanieczyszczeniem powietrza i rosnącą liczbą alergików, ale naukowcy nie byli w stanie znaleźć odpowiedzi dlaczego tak się dzieje.

Ostatnie badania niemieckich naukowców pokazuje jednak, że mieszanina dwutlenku azotu i ozonu wytwarzanego przez spaliny samochodowe zwiększa moc alergenów i może nawet sprawić, by początkowe cząsteczki spowodowały reakcję alergiczną. Eksperci wieżą, że to może wyjaśnić dlaczego liczba alergików jest tak wysoka w miastach, podczas gdy na terenach rolniczych jest ona niższa, mimo że stężenie pyłków jest tam dużo wyższe. Katar sienny dotyka 28% populacji, tj. ok. 12 milionów ludzi, co raz częściej również dotyka całe rodziny.

źródło: Daily Express, 28 marca 2010 r.

Policja apeluje do świadków napadu
Wiosna musi jeszcze poczekać, nadchodzi śnieg
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas