Pasażerowie samolotów będą rewidowani oraz skanowani

Pasażerowie samolotów będą zobowiązani poddać się dwukrotnej rewizji, oraz testom na posiadanie materiałów wybuchowych po tym, jak Gordon Brown zażądał wzmocnienia ochrony po nieudanej próbie wysadzenia samolotu w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Urządzenia skanujące ciało również zostaną wprowadzone na lotnisku Heathrow w ciągu następnych tygodni. Skanery używane będą podczas sprawdzania pasażerów podróżujących wszystkimi lotami, nie tylko lecących do USA.

Wydział Transportu udzieli instrukcji innym portom lotniczym w Wielkiej Brytanii by jak najszybciej zainstalowano skanery kosztujące ok. £100 000 każdy. Poza rewizjami podczas przechodzenia do strefy bezpieczeństwa, personel będzie mógł zrewidować pasażerów również zaraz przed wejściem na pokład samolotu.

Inne środki zachowania bezpieczeństwa obejmują użycie technologii wykrywającej materiały wybuchowe – wymazy pobrane z bagażu podręcznego, a następnie poddawane skanowaniu. Mają one na celu sprawdzenie, czy pasażer miał kontakt z materiałami wybuchowymi.

Sprawdzenie jednego pasażera zajmuje ok. 20 sekund. Na lotniskach będzie również więcej psów tropiących. Zwiększy się również częstotliwość ich użycia – najczęściej w przypadku pasażerów mogących stanowić zagrożenie.

Ogłoszenie wyszło po tym, jak premier przyznał, iż rząd powinien zrobić wszystko co możliwe, by poprawić bezpieczeństwo w czasie lotów.

,,Jesteśmy świadomi, że istnieją nowe formy broni używane przez al-Qaeda i musimy stawić im czoła w odpowiedni sposób.” – powiedział premier w programie Andrew Marr’a dla stacji BBC.

,,Przede wszystkim ludzie na lotniskach zobaczą stopniowo wprowadzane skanery ciała. Ujrzą również kontrolę bagażu podręcznego, poszukującą śladów materiałów wybuchowych. Sprawdzani będą wszyscy pasażerowie – bez względu na miejsce przeznaczenia.”

W wyjaśnieniu dla Daily Telegraph, Lord Adonis, Minister Transportu, powiedział, że początkowo pasażerowie poddawani będą wykrywaczom metali a następnie skanerom. Rząd miał nadzieję, iż będzie możliwe stopniowe odchodzenie od pierwszej wymienionej metody, jednakże wymagałoby to zgody Unii Europejskiej.

,,Będziemy negocjować na szczeblu europejskim, by skanery wprowadzone zostały w ramach zapewnienia bezpieczeństwa na lotniskach.”

,,Oznaczałoby to, że skanery zajęłyby miejsce wykrywaczy metali. Skanery nie stanowiłyby jedynie dodatkowej ochrony. Chcemy zminimalizować utrudnienia dla pasażerów.”

,,W ramach istniejącego prawa europejskiego, skanery mogą być używane jedynie jako dodatkowa forma kontroli. Zdobycie zgody na ich wprowadzenie może okazać się trudne, z członkami Parlamentu Europejskiego skarżącymi się, że skanery sprowadzają się do ,,wirtualnego rozbierania do naga”.

Lord Adonis starał się uśmierzyć obawy o wolność obywatelską, obiecując, że pracownicy byliby odpowiednio przeszkoleni przed dopuszczeniem do korzystania ze sprzętu. Dalsze planowane zmiany zawierają skanowanie wszystkich pasażerów tranzytowych lecących z Heathrow, powiedział Lord Adonis.

Obecnie nie muszą oni opuszczać samolotów, gdy samolot ląduje na lotnisku Heathrow, aby odebrać dodatkowych pasażerów. Zmiana będzie dotyczyć około 30 lotów tygodniowo, w wielu przypadkach usługi z subkontynentu indyjskiego do Ameryki Północnej.

Inne środki nie zostały wykluczone, w tym ograniczenia ruchu pasażerów podczas ostatniej godziny lotu. Zwiększone wykorzystanie profili osobowych jest najbardziej kontrowersyjnym z nowych środków bezpieczeństwa.

Podczas gdy niektórzy obawiają się, że profilowanie może oznaczać, że będzie celowało ono w mniejszości etniczne, zwolennicy tej techniki twierdzą, że jest znacznie bardziej zaawansowana i wymaga spogląda na zaburzenia zachowania, takie jak płacenie za bilet gotówką lub wybierając się w długi lot, brak posiadania bagażu innego niż podręczny.

Jednak obrońcy swobód obywatelskich zakwestionowali skuteczność profilowania.

,,Profilowanie może oznaczać wszelkiego rodzaju różne rzeczy. Może być oparte na listach i informacjach pochodzących z zagranicznych agencji. Może to powodować różnego rodzaju problemy.

źródło: Daily Telegraph, 03 stycznia 2010 r.

Nielegalni imigranci zatrudnieni przez instytucje ...
Doberman zaatakował psa oraz mężczyznę w Abbey Gol...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas