Nowy rok, wyższe ceny

2011 rok przywitał Brytyjczyków nową stawką podatku VAT, wyższymi cenami biletów transportu publicznego oraz wyższą akcyzą na paliwa. Podwyżki, jak przewidują eksperci, zwiększą inflację, która obecnie jest i tak jedną z najwyższych w UE. O 0,76 pensa wzrosła akcyza, a podstawowa stawka VAT wzrośnie od 4 stycznia z 17,5% do 20%. Jak ocenia organizacja pomocy drogowej AA, w związku z podwyżką VAT litr benzyny bezołowiowej i oleju napędowego będzie droższy o 3,5 pensa. To nie wszystkie podwyżki paliwa w tym roku – następna czeka Wyspy w kwietniu po wejściu w życie nowego budżetu na rok obrachunkowy 2011/2012.

Wyższa akcyza i VAT oznaczają wzrost kosztów transportu. Na 95 milionów funtów oszacowały dodatkowe koszty firmy przewozowe. Przedstawiciel związku przewoźników (FTA) Simon Chapman skomentował w mediach, że „przewoźnicy drogowi nie są studnią bez dna, z której można czerpać pieniądze na łatanie dziur w finansach publicznych". Wypomniał jednocześnie ministrowi finansów Osborne'owi, że podwyższając te koszty, obniżył nakłady na infrastrukturę.

Jak podkreślają ekonomiści, koszty transportu są jednym z ważniejszych czynników napędzających inflację – przekładają się na wzrost cen na sklepowych półkach. Stopa inflacji na Wyspach i tak obecnie jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej – w listopadzie wynosiła 3,3%. Statystyczny Brytyjczyk będzie musiał pracować na podatki od 1 stycznia do 30 maja 2011, o trzy dni dłużej niż w minionym roku – wynika z obliczeń Instytutu Adama Smitha. To jednak znacznie krócej niż w 2007 roku, gdy tzw. dzień wolności podatkowej przypadał dopiero w czerwcu.

źródło: MW, 03 stycznia 2010 r.

Problemy z bagażami na lotnisku Birmingham
Pracowita noc dla pogotowia ratunkowego
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas