Nielegalni imigranci zatrudnieni przez instytucje rządowe

Nielegalni imigranci pracują w jednych z najbardziej wrażliwych urzędach w państwie - w tym siedziba UK Border Agency – ustalili reporterzy jednej z brytyjskich gazet.

Home Office przyznał się do zatrudnienia kilkunastu nielegalnych pracowników zagranicznych w ciągu ostatnich czterech lat – 11osób z Nigerii i Ghany.

Dziesięć z nich pracuje jako osoby sprzątające Becket House, siedzibę UK Border Agency, która sprawdza imigrantów. Budynek w Croydon w południowym Londynie, służy również jako centrum zatrzymania imigrantów, która może pomieścić do 270 osób oczekujących na deportację.

Dwóch innych nielegalnych imigrantów, pracowało w centrali Whitehall Home Office, w którym mieści się biuro Ministra Spraw Wewnętrznych Alan’a Johnson’a. Jeden z nich był szefem kuchni w stołówce, podczas gdy inny pracował od 19 miesięcy jako ochroniarz.

Główna siedziba Urzędu jest uważana za jeden z głównych celów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii i otrzymuje ciągłą ochronę policji.

8 z 12 osób zostało deportowanych, 3 są zatrzymane do czasu odwołania a jednemu przyznano prawo do pozostania w kraju.

Żenujące ujawnienia pojawiają się pomimo wielokrotnych obietnic przez partię Pracy obiecującą rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji.

Do zatrudnienia nielegalnych imigrantów przyznały się również inne instytucje rządowe. Wśród nich znajdują się 3 departamenty rządowe, 34 departamenty lokalne i 54 oddziały NHS. Łącznie zatrudniały one 349 nielegalnie pracujących osób z 37 państw, w tym z Kazachstanu, Zambii i Wenezueli.

Niepokojąco kilku z nich pracowało w newralgicznych miejscach. Rady miast zatrudniły 6 nielegalnych imigrantów jako nauczyciele w szkołach ponadgimnazjalnych oraz 10 otrzymało pracę jako pracownicy opieki społecznej.

W służbie zdrowia było 3 nielegalnych lekarzy oraz 13 pielęgniarek. W czerwcu 2008 r., minister spraw wewnętrznych Jacqui Smith ogłosiła nowe uprawnienia aby organizacje przyłapane na zatrudnianie nielegalnych imigrantów były karane finansowo. Ostrzegła, że nazwiska szefów tych firm będą umieszczane na stronie internetowej Home Office. Powiedziała: ,,Dobrzy pracodawcy mają zyskać na karaniu przez nas nieuczciwych pracodawców”.

Przedstawiciele każdej z 91 instytucji publicznych, zatrudniających nielegalnych pracowników z zagranicy, zostali zapytani o przedstawienie szczegółów dotyczących ewentualnych kar, jakie otrzymali. Żadna z nich nie otrzymała kary, która może stanowić nawet £10 000.

Shadow Home Secretary, Chris Grayling powiedział: ,,Jest to absolutny skandal. Rząd podjął zdecydowane działania przeciwko prywatnym firmom, które zatrudniają nielegalnych imigrantów, a po przedstawieniu tych dowodów jest to jasne, że sektor publiczny zatrudnił nielegalnych pracowników i uciekł od jakiejkolwiek formy krytyki.

,,Mamy ministrów ciągle mówiących nam, że dojdą do ładu z chaosem w naszym systemie imigracji, ale w Home Office, również zatrudniania się nielegalnych pracowników. To jest całkowicie nie do przyjęcia i musimy żądać pilnych wyjaśnień od ministrów.”

Powiedział również: ,,To zapiera dech w piersiach, że procedury i kontrole w Home Office, są tak luźne, że nielegalny imigrant może gotować jedzenie dla samego ministra ds. imigracji. To ogromne naruszenie bezpieczeństwa. Nie możemy działać w ten sposób.”

źródło: The Daily Mail, 03 stycznia 2010 r.

Kradzież mienia wartego £3 000. Policja poszukuje ...
Pasażerowie samolotów będą rewidowani oraz skanowa...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas