Myślisz o powrocie do Polski? Postaraj się o transfer brytyjskiego zasiłku

pounds

Groźba Brexitu sprawia, że wielu Polaków decyduje, albo poważnie zastanawia się nad powrotem do Polski. Przeprowadzka nie oznacza automatycznie utraty przyznanego w Wielkiej Brytanii zasiłku. Co zrobić, żeby go nadal otrzymywać?

Jeżeli wykonujesz w Wielkiej Brytanii pracę legalną i decydujesz się na jej zakończenie i powrót do Polski, to przysługuje ci zasiłek dla bezrobotnych. Ważne jest, żeby postarać się o niego przed wyjazdem do Polski. W przeciwnym wypadku otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych na polskich warunkach, które są mniej korzystne od brytyjskich.

Transfer zasiłku dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii przyznawany jest na okres od 3 do 6 miesięcy i można go transferować do Polski po okresie 4 tygodni od otrzymania decyzji o jego przyznaniu. Oznacza to, że przebywając już w Polsce można szukać pracy i otrzymywać nadal brytyjski zasiłek.

Aby móc transferować zasiłek do Polski należy w pierwszej kolejności zgłosić taką chęć w urzędzie HMRC. Urząd wyda wtedy dokument U2, który potwierdza prawo do transferu zasiłku do Polski. Jeżeli zdarzy się jednak sytuacja, że nie zdążysz załatwić transferu przed powrotem do Polski, to warto i tak wybrać się do powiatowego urzędu pracy i tam zarejestrować się jako bezrobotny przedstawiając brytyjski dokument U1, który zawiera wszystkie okresy zatrudnienia i ubezpieczenia w krajach należących do Unii Europejskiej. Bez tego dokumentu przyznanie zasiłku w Polsce znacznie się wydłuża i może trwać nawet 6 miesięcy.

Wspomniany dokument U1 wydawany jest wyłącznie na wniosek osoby bezrobotnej. Warto się o niego postarać, ponieważ nie tylko jest pomocny w otrzymaniu polskiego zasiłku, ale także w poszukiwaniu pracy oraz w ustalaniu prawa do przyszłej emerytury. W Polsce decyzję o przyznaniu lub odmowie zasiłku dla bezrobotnych podejmuje wojewódzki urząd pracy, który otrzymuje dokumenty danej osoby od powiatowego urzędu pracy. Decyzja jest podejmowana w oparciu o dane dokumentujące zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, dodatkowo urząd musi stwierdzić, że "w czasie wykonywania pracy na przykład w Wielkiej Brytanii dana osoba była związana z miejscem zamieszkania znajdującym się w Polsce".

Po przyjeździe do Polski należy udać się do właściwego powiatowego urzędu pracy i tam zareestrować się jako osoba poszukująca pracy. Następnie należy zgłosić urzędnikowi chęć transferu zasiłku z Wielkiej Brytanii przedstawiając dokument U2. Na tym dokumencie jest także określony dzień, w którym najpóźniej należy zgłosić się do urzędu. Należy pamiętać, że wojewódzki urząd pracy nie może zwrócić się do brytyjskiego odpowiednika z prośbą o wydanie dokumentu U1, więc to do osoby bezrobotnej należy załatwienie go.

Jeżeli jednak nabędziesz prawo do brytyjskiego zasiłku, to musisz pamiętać, że urząd może wysłać zasiłek tylko na brytyjskie konto i nie ma możliwości, żeby wysyłał go do Polski. Dlatego przed opuszczeniem Wysp należy upewnić się, że podało się prawidłowy numer konta.

Na naukę nigdy nie jest za późno! Nowe kursy dla d...
Bezpłatne informacje na temat raka już niebawem w ...

Podobne wpisy

 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas