Lokalni mieszkańcy z pierwszeństwem do domów komunalnych

Zgodnie ze zmianami planowanymi przez rząd, lokalni mieszkańcy będą mieć pierwszeństwo w kolejce do mieszkań socjalnych. Tysiące obywateli Europy Wschodniej otrzymuje mieszkania komunalne każdego roku, wyprzedzając miliony Brytyjczyków, którzy pokutują na długich listach osób oczekujących. W ubiegłym roku około 4000 domów zostało przyznanych wnioskodawcom z nowych członków Unii Europejskiej, takich jak Litwa i Polska. Tysiąc kolejnych mieszkań przyznano osobom pochodzących z innych krajów, podczas gdy na mieszkania komunalne czeka 1,8 milionów osób, a średni okres czekania na mieszkanie wynosi ponad 6 lat. Selekcja jest obecnie oparta na potrzebach, jednak w związku ze zmianami planowanymi przez rząd koalicji, rady miast będą mogły swobodnie wziąć pod uwagę „przywiązanie z okolicą”.

Minister Departamentu ds. Społeczności i Samorządów Lokalnych, Grant Shapps, powiedział: „To powoduje wiele obaw i jest bardzo problematyczne dla spójności społecznej, gdy ludzie uważają, że nie są respektowani w przypadku, gdy żyli na danym obszarze przez bardzo długi czas. Ludzie, którzy mieli wkład finansowy w system zasługują na czerpanie z niego korzyści. Rady miast będą brały pod uwagę ” pragnienie społeczności lokalnej” podczas podejmowania decyzji,” powiedział.

„Planujemy zapewnienie większej elastyczności władzom lokalnym, aby mogli wybierać właściwe kryteria dla listy oczekujących. Z wyjątkiem ograniczonej liczby określonych przypadkach - bezdomności, na przykład - powinny mieć swobodę przypisania własnych kryteriów przydziału mieszkań. Zmiana oznacza, że rady mogą wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzina, długość mieszkania w okolicy. Będą jednak w dalszym ciągu musiały dać pierwszeństwo mieszkaniowe osobom bezdomnym, osobom posiadającym rodziny i innym grupom potrzebującym.

Krok ten został przychylnie przyjęty przez Edwarda Lister, przywódcę torysów rady Wandsworth w południowym Londynie. Powiedział: „Chcemy nadać miarę priorytetu mieszkańcom. Buduje ona stabilność w społeczeństwie i utrzymuje rodziny razem.” Nie mniej niż 310 000 domów i mieszkań - co stanowi około 1 na 12 - jest teraz zamieszkiwany przez kogoś, kto nie jest obywatelem Wielkiej Brytanii. Niektóre miasta twierdzą, że są przytłoczone imigrantami z Europy Wschodniej, którzy zwiększają nacisk na szpitale i szkoły. Philip Davies, konserwatywny poseł Shipley, powiedział: „Imigracja z Europy Wschodniej wprowadza ogromne obciążenie dla władz lokalnych, zwłaszcza w czasach, gdy każdy ma zadanie obniżenia kosztów. To pomaga kreować oburzenie, które i w innym przypadku nie miałoby miejsca. Nie jest to wina ludzi, którym są oferowane te domy, to wina systemu.”

Brak mieszkań socjalnych stał się gorącym tematem w przeciągu ostatnich tygodni, po tym, jak David Cameron zasugerował, aby nie przyznawać mieszkań socjalnych na całe życie, co sprawi, że więcej mieszkań będzie dostępnych. Powiedział, że to złe, że lokatorzy mogą w dalszym ciągu zamieszkiwać domy dotowane przez państwo, nawet jeśli znajdą dobrze płatną pracę, podczas gdy inni wciąż są w potrzebie. Edward Lister, przywódca torysów z Wandsworth w południowym Londynie, powiedział gazecie „The Guardian”: „Jeżeli zasady przydziału mieszkań zostaną zmienione, będą one przez nas mile przyjęte. Twierdził, że rady już mają prawo swobodnego decydowania w związku z zmianami wprowadzonymi przez laburzystów w zeszłym roku. Dane zdobyte przez „Daily Mail” mówią, że w 2008/09, co najmniej 3 350 domów przekazano nowym lokatorom z krajów, które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej. Ale Richard Capie, dyrektor polityki Chartered Institute of Housing, powiedział: „Jest prawdopodobne, że tylko niewielka część z nich to nowi imigranci. Większość z nich może być od dawna mieszkańcami Wielkiej Brytanii, którzy utrzymywali obce narodowości.”

źródło: Daily Mail, 30 sierpnia 2010 r.

Alkohol i otyłość znacznie zwiększają liczbę zgonó...
Redukcja etatów w policji by zaoszczędzić 10 mln f...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas