Koszt opieki nad dzieckiem w UK najwyższy w Europie

Pracujące matki muszą wydać więcej na opiekę nad dzieckiem w Wielkiej Brytanii niż w jakimkolwiek innym rozwiniętym kraju. Jedna trzecia dochodów rodziny przeznaczana jest na opłacenie przedszkoli i opiekunek do dzieci - to prawie cztery razy więcej niż w Niemczech i trzy razy więcej niż we Francji. Organizacje dobroczynne twierdzą, że wygórowane koszty - które mogą osiągnąć £20 000 za dziecko – są wynikiem pomocy państwa na rzecz opieki nad dziećmi osób o niższych dochodach, co powoduje wzrost kosztów dla innych. Oznacza to, że na klasę średnią nakłada się ciężar rosnących kosztów, pozostawiając im rachunki średnio na ponad £160 tygodniowo za miejsce w przedszkolu. Krytycy jednak ostrzegają, że rzeczywisty koszt obojga rodziców pracujących nie jest kosztem finansowym, lecz emocjonalnym i rozwojowym dla dzieci, które dorastają bez matki w domu.

Badania przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w grupie 32 krajów uprzemysłowionych, wykazały, że 33% brytyjskiego dochodu netto rodziny idzie na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi. Koszt ten jest wyższy niż każdym innym kraju w Europie i na całym świecie zachodnim. Niemieccy rodzice płacą tylko 8% ich dochodu netto na rzecz opieki nad dziećmi, podczas gdy we Francji odsetek ten wynosi 11% . Koszty są większe w krajach anglojęzycznych: 19% w Stanach Zjednoczonych, 22% w Kanadzie, 28% w Nowej Zelandii i 29% w Irlandii. Nie przekroczy one jednak kwoty zapłaconej przez brytyjskich rodziców. Najnowsze dane wskazują, że w Wielkiej Brytanii, koszt opieki nad dzieckiem młodszym niż 2 lata, w pełnym wymiarze godzin wynosi £167 tygodniowo – osiągając wysokość nawet £375 na tydzień na obszarach takich jak centrum Londynu. Daje to więcej niż £18 000 rocznie. Dla dzieci w wieku dwóch lat, koszty są jeszcze wyższe, ponieważ wymagają one bardziej praktycznej opieki. Koszty przedszkoli wzrosły o 5,1% w ostatnim roku – o dwa razy więcej niż stopa inflacji.

Przyczyną tego, że brytyjskie opłaty są o wiele większe jest to, że istnieje niewielkie poparcie rządu dla opieki nad dziećmi. Takowa pomoc jest przeznaczona dla osób o najniższych dochodach. Jedyną pomocą jest 12,5 godz. bezpłatnego przedszkola w ciągu 38 tygodni w roku. Kraje europejskie zazwyczaj oferują znacznie więcej środków na opiekę nad dzieckiem, aby umożliwić kontynuowanie pracy matkom. W Szwecji na przykład przedszkola są dostępne dla dzieci w wieku jednego roku i nikt nie płaci więcej niż 3% miesięcznego dochodu.

źródło: Daily Mail, 23 sierpnia 2010 r.

Redukcja etatów w policji by zaoszczędzić 10 mln f...
Stopy procentowe mogą powrócić do 8%
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas