Kiedy należy pozwolić dziecku umrzeć?

To bitwa jak żadna inna. Po jednej stronie jest matka, która chce, żeby jej malutki synek umarł. Kobieta wierzy, że to oszczędzi mu życia w cierpieniu z powodu rzadkiej choroby nerwowo-mięśniowej. Oznacza to, że malec nigdy nie będzie w stanie poruszać się samodzielnie, potrzebuje pomocy również przy oddychaniu. Z drugiej strony jest jego ojciec, który chce aby jego dziecko miało szansę, przynajmniej na życie.

W środku sporu jest sędzia, który po usłyszeniu wypowiedzi prawników, etyków oraz medyków, będzie musiał zadecydować o przyszłości dziecka. Na pewno łatwiejsze decyzje od tej, którą musi podjąć pan McFealine, miał nawet Salomon.

Dla osób obserwujących ten dramat, które nie biorą pod uwagę wierzeń religijnych lub nie ufają nieomylności opinii lekarskiej na temat dziecka, a nawet dla tych, którzy twierdzą, że humanitarne wyjście jest jedynym rozwiązaniem, sprawa w sądzie będzie zawiłą debatą- intelektualną a za razem emocjonalną.

Dziecko ma 13 miesięcy. Wierzy się, że jego rozwój umysłowy jest nienaruszony. Sąd usłyszał, że malec odpowiada otaczającym go osobom, radośnie się porusza oraz reaguje podczas zabawy lub kiedy czytane są mu bajki.

Stanowisko matki jest więc zrozumiałe. Spokojna śmierć, złagodzona środkami farmakologicznymi na pewno byłaby bardziej pożądana niż ,,godna pożałowania egzystencja” – twierdzą eksperci. Jednakże jak ciężko jest się nie solidaryzować z postawą ojca, który nie zgadza się, by lekarze odłączyli dziecko od urządzeń podtrzymujących życie. W końcu przecież lekarze mogą się mylić.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy sąd został zapytany o podjęcie decyzji dotyczącej życia niepełnosprawnego dziecka. W 2004 r., w pierwszej sprawie tego typu, życie dziesięciomiesięcznej Charlotte Wyatt było w centrum sądowego sporu. Dziewczynka została urodzona podczas 26 tygodnia ciąży. Jej mózg był w czasie rozwoju, a serce oraz płuca były uszkodzone więc tlen musiał być jej dostarczany. Lekarze chcieli pozwolić jej umrzeć, poprzez nie resuscytowanie jej. Dziewczynka była bowiem resuscytowana już pięć razy, kiedy przestawała oddychać. Niewidoma i głuchoniema, jej cierpienia osiągnęły poziomu ,,nie do zniesienia”. Szanse, by przeżyła kolejny rok były zerowe.

Rodzice Charlotte kwestionowali tą ocenę. Twierdzili, że ich córka lubiła być przytulaną, reagowała na swoje muzyczne zabawki i uwielbiała kąpiele. W skrócie twierdzili, że dziecko ma chwilę życia wartą zachodu, a interwencja była jak najbardziej potrzebna aby to życie przedłużyć.

Sędzia zadecydował jednak na korzyść lekarzy i dziewczynka nie była już więcej resuscytowana. W tym przypadku nie było to potrzebne, Charlotte przeżyła wprawiający ekspertów w zakłopotanie. Był to tryumf nad tragedią. Jej rodzice się rozstali, a dziewczynka najprawdopodobniej trafiła do rodziny zastępczej.

Między tymi dwoma przypadkami są podobieństwa: potępiające medyczne prognozy oraz naleganie, że dziecko żyje cierpiąc. Ale jest też zasadnicza różnica: czy sędzia powinien spełnić żądanie matki oraz NHS, którzy chcą aby dziecko zmarło? Byłby to pierwszy przypadek, kiedy brytyjski wymiar sprawiedliwości zadecydował przeciwko życzeniu drugiego rodzica (ojca), którego dziecko nie ma uszkodzonego mózgu.

Jest to punkt podparcia, wokół którego odbywa się cała debata. Michael McClonas, przedstawiciel NHS trust, argumentował, że ,,świadomość” dziecka postawi je w bardzo trudnej i bolesnej sytuacji – może nie teraz, ale kiedy będzie starsze i zobaczy co potrafią inne dzieci.

Jak niebezpieczne przypuszczenia zawarto w tym oświadczeniu; dziecku należy pomóc umrzeć ze względu na to, co może zdarzyć się w przyszłości, a to właśnie zdanie może zaważyć nad jego losem.

Jak wielu innych osób mogłoby dotyczyć taka opinia?

źródło: Daily Telegraph, 04 listopada 2009

Policyjny nakaz rozejścia się okazał się sukcesem
Gigantyczne straty Royal Mail w związku ze strajki...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas