Jeszcze tylko kilka dni i stare pięciofuntówki stracą ważność

Jeszcze tylko kilka dni i stare pięciofuntówki stracą ważność

Jeszcze tylko przez niespełna tydzień będzie można legalnie płacić papierowymi banknotami £5. Dokładnie 5 maja 2017 roku przestaną one być akceptowaną walutą. Następnym krokiem będzie wycofanie papierowych £10 latem bieżącego roku oraz £20  - w 2020 roku.

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się papierowych £5 jest wydanie wszystkich przed 5. maja - potem będzie trudniej wymienić stare pieniądze na nowe. Jednak Bank of England będzie oferował drogę wymiany również dla indywidualnych użytkowników pieniędzy - nie tylko dla handlowców i instytucji obracających wielkimi sumami.

Banknoty 5-funtowe będzie można wymienić w każdym banku lub biurze pocztowym na polimerową wersję. To dobra wiadomość - bo w przypadku wymienianych monet polityka Bank of England jest zupełnie inna. Monet funtowych, które wkrótce będą zastępowane nową wersją, nie będzie można wymieniać w ten sposób na nowe.

Póki co, plan wymiany banknotów jest projektowany jako bezterminowy. Oznacza to, że nie ma określonego limitu czasu, w którym należy zamienić pieniądze. Jeśli kiedykolwiek przyniesiesz £5 do banku lub na pocztę - będzie ono wymienione na nową wersję. Choć niektóre placówki z indywidualnych powodów mogą odmówić wymiany po upływie dłuższego czasu, to z punktu widzenia prawa, stare £5 zawsze będzie warte dokładnie £5.

Rzecznik Bank of England powiedział: „Wymiana banknotów będzie następować stopniowo i zacznie się od powolnego wycofywania papierowych pięciofuntówek z obrotu. Przeprowadzimy ten proces dzięki wsparciu banków, które będą w pierwszej kolejności zatrzymywać starą wersję wpłacaną przez handlowców i biznesmenów - a wprowadzać do obrotu polimerowe banknoty. Następnie możliwość wymiany będzie zaoferowana indywidualnym użytkownikom gotówki - do tego czasu staramy się po prostu wydawać papierowe piątki w pierwszej kolejności”.

Polskie kanały telewizyjne oferowane już przez Vir...
Znamy wyniki konkursu Redditch Standard Baby 2017

Podobne wpisy

 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas