Jeszcze tylko 3 tygodnie można płacić starymi 10-funtówkami

10

Nowy, 10-funtowy banknot, wprowadzony do obiegu we wrześniu 2017 r., już na stałe zagościł w portfelach mieszkańców Wielkiej Brytanii. Teraz jednak trzeba pamiętać o pozbyciu się starych 10-funtówek, którymi będzie można płacić na Wyspach tylko do końca lutego!

Mieszkańcy Wysp mają możliwość płacenia nowymi, polimerowymi banknotami o nominale £10 od 14 września 2017 r. Nowy banknot jest o 15 proc. mniejszy od swojego poprzednika, a na jego odwrocie, zamiast podobizny Charlesa Darwina, znalazła się podobizna Jane Austin – słynnej brytyjskiej pisarki, która pozostawiła po sobie takie dzieła jak „Rozważna i romantyczna” oraz „Duma i uprzedzenie”.

Nowy banknot ma też szereg najwyższej klasy zabezpieczeń, które są prawdziwym wyzwaniem dla fałszerzy pieniędzy. W przezroczystym okienku po lewej stronie banknotu znajduje się podobizna królowej Elżbiety II, którą z dwóch stron otacza napis „£10 BANK OF ENGLAND”. Dodatkowo w okienku widnieje także katedra w Winchesterze, która na przedniej stronie banknotu jest utrzymana w kolorze złotym, w tylnej – w kolorze srebrnym, a przy zgięciu można na niej dostrzec kolory tęczy. Dodatkowo na hologramie u dołu banknotu, który przedstawia otwartą książkę, widnieją dwa napisy „Ten” i „Pounds”, które zmieniają się w zależności od kąta patrzenia na obrazek.

Stare, papierowe 10-funtówki, z podobizną Charlesa Darwina na odwrocie, wyjdą ostatecznie z obiegu 28 lutego. Oznacza to, że od 1 marca tego roku nie będziemy już mogli nimi nigdzie zapłacić, a ich zamiany będą dokonywać jedynie legalnie wyznaczone do tego instytucje – banki, towarzystwa budowlane i urzędy pocztowe. Aby zamienić stare 10-funtówki na nowe w banku, trzeba będzie posiadać w nim konto, natomiast w przypadku wymiany większej ilości banknotów wymagane będzie okazanie dokumentu tożsamości. 

Bez opłacenia cła niedługo nie wwieziesz papierosó...
Zmiany w testach MOT - posiadacze diesli ucierpią ...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas