Jeden na czterech Brytyjczyków zbyt gruby

Wielką Brytanię dopadł przewlekły kryzys zdrowia, ponieważ jedna na cztery osoby jest oficjalnie otyła, ujawniły w piątek szokujące dane. Gwałtowny wzrost poziomu otyłości w połączeniu z gwałtownym wzrostem nadużywania alkoholu i narkotyków, postawiły miliony Brytyjczyków w obliczu ponurej przyszłości związanej ze złym stanem zdrowia. Rosnąca liczba osób z nadwagą stwarza niebezpieczne obciążenie NHS, u miliona Brytyjczyków rozpoznano cukrzycę typu 2. Specjaliści spodziewają się, że liczba ta wzrośnie do 5,5 milionów osób przed 2030 rokiem.

Zły stan zdrowia narodu został ujawniony w najnowszym wydaniu raportu Biura Statystyk Narodowych. Naukowcy odkryli, że podczas gdy średnia długość życia ma tendencję wzrostową, duża część ludności stawia czoła poważnym problemom zdrowotnymi. W ciągu ostatnich 10 lat liczba przyjęć do szpitali związanych z otyłością wzrosła o 737%, do 7 988 przypadków w zeszłym roku. Koszt leków pomocnych przy odchudzaniu w latach 2008/09 wynosił 45 milionów funtów. Oprócz tego o 2 000% wzrosła liczba operacji przeprowadzonych na chorobliwie otyłych pacjentach - tych, którzy ważą dwa razy więcej niż ich idealna waga. Ponad 4 200 operacji, kosztujących do 10 000 funtów każda, przeprowadzono w ubiegłym roku – dla porównania 10 lat temu takich operacji było niespełna 200. Szacuje się, że do 2014 r. nawet 2,5 miliona dzieci w Wielkiej Brytanii będzie mieć nadwagę – będzie to ponad 38%. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż roczne wydatki na słodycze w Wielkiej Brytanii wynoszą £372 za dziecko, co odpowiada 850 batonom Mars i jest to dwukrotnie więcej niż w USA.

Pomimo iż jedna czwarta narodu jest otyła, jeden na pięciu mężczyzn i jedna na siedem kobiet w wieku powyżej 16 lat, raz w tygodniu pije dwa razy więcej niż zalecana dawka dziennego spożycia alkoholu, pokazują statystyki ONS. Liczba zgonów związanych z zażywaniem narkotyków również rośnie. W 2008 r. wymieniono heroinę i morfinę jako przyczynę śmierci aż 897 razy – ponad pięciokrotnie częściej niż w 1993 roku.

Anastasia de Waal, dyrektor ds. rodziny i edukacji w think-tank Civitas, powiedziała: ,,Nic dziwnego, że mamy problemy z otyłością kiedy świeże, zdrowe jedzenie jest tak drogie. I tyle pieniędzy idzie na podstawowe wydatki. Ten kraj jest bardzo drogi i widzimy tego skutki. "

Od 1970 roku ONS zbiera dane statystyczne o tym, jak żyją Brytyjczycy. Mimo niepokojącej tendencji stanu zdrowia, raport pokazał, że średnia długość życia wzrosła o prawie 10 lat dla mężczyzn, którzy żyją średnio 77,8 lat oraz o 7 lat w przypadku kobiet, które teraz żyją średnio aż 82 lata. Liczba nałogowych palaczy spadła z 26% mężczyzn i 13% kobiet do kolejno 7% oraz 5%. Szereg innych istotnych zmian społecznych w ciągu ostatnich czterech lat również podkreślono w raporcie. Spada liczba tradycyjnych rodzin, liczba osób biorących ślub spadła o połowę. Podobnie stało się z liczbą kobiet, które zachodzą w ciążę w późniejszym okresie życia.

W 1971 r. prawie połowa z wszystkich matek miała mniej niż 25 lat. Teraz kobiety mają dzieci średnio w wieku 27 lat. Gospodarstwa domowe również ulegają zmniejszeniu ponieważ co raz więcej osób decyduje się żyć samodzielnie. W sprawozdaniu stwierdza się, że 28% domów to gospodarstwa jednoosobowe, w 1961 roku było ich zaledwie 11%. Liczba osób żyjących z dziećmi spadła z 52% w 1961 roku do 36% w zeszłym roku. Dane wykazały, że rodziny wydają więcej na ogrzewanie i elektryczność niż łącznie na żywność, napoje, odzież, edukację i zdrowie.

źródło: Express, 03 lipca 2010 r.

 

Możliwa likwidacja child benefit na dzieci powyżej...
Brytyjska rodzina królewska najbardziej kosztowną ...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas