Jacqui Smith z Redditch przeprasza za aferę finansową

Jacqui SmithParlamentarzystka z Redditch Jacqui Smith, została w tym tygodniu zmuszona do przeproszenia Izby Gmin za złamanie zasad dotyczących wydatków.

Członkini parlamentu wyznaczyła dom siostry w Londynie jako swój główny dom, a następnie otrzymała następny dodatek pieniężny na swój dom rodzinny w Redditch.

Długo oczekiwane dochodzenie w sprawie funduszy panny Smith wykazało, że ,,źle” wyznaczyła dom mimo, że śledziła oficjalne zalecenia w tym czasie.

I pomimo, że Smith przeprosiła Izbę Gmin oraz swoich wyborców, nie będzie ona musiała oddać żadnych pieniędzy, które otrzymała w wyniku nieprawidłowego wyznaczenia domu.

Sześciomiesięczne dochodzenie prowadzone przez Parliamentary Commissioner for Standards odpowiedziało na dwie skargi: jedną dotyczącą wyznaczenia domu swojej siostry jako swojego głównego mieszkania, drugą zaś w sprawie zwrotu pieniędzy za filmy pornograficzne obejrzane w jej drugim domu.

Pan Lyon, który brał udział w dochodzeniu, poparł obydwie skargi zalecając przy tym, aby pani Smith przeprosiła House of Commons. Przeprosiny zostały przez nią złożone w poniedziałek, 12 października.

Według raportu komisji, biorąc pod uwagę poprzednie reguły Jacqui Smith była zmuszona zgłosić dom swej siostry jako swoje główne miejsce zamieszkania. Było to w 1999 r., kiedy objęła urząd ministra. Jednak w 2004 r. zasady się zmieniły.

Na temat filmów raport wykazał, iż pani Smith w ciągu 8 miesięcy ubiegała się pięciokrotnie o zwrot kosztów za obejrzane filmy oraz programy sportowe bez sprawdzenia dokumentów złożonych na poparcie swych żądań.

Pan Lyon powiedział: ,, Ona niewątpliwie nie traktowała swych roszczeń z należytą ostrożnością, jakiej oczekuje się od wszystkich, którzy ubiegają się o zwrot kosztów z budżetu państwa.”

,,Jednakże zaakceptowano, że kwota pochodząca z nadwyżki niesłusznie otrzymanych zostaną zwrócone.” Pani Smith powiedziała Izbie Gmin: ,,Chcę w pełni przeprosić Izbę Gmin, tak jak przeprosiłam moich wyborców za niesłuszne roszczenia w sprawie zwrotu kosztów filmów jak również Internetu.”

,,Roszczenia te nigdy nie powinny były zostać zgłoszone, i jak zauważa komisja, pieniądze zostały oddane tak szybko jak tylko powiadomiono mnie o nieprawidłowościach.” Dodała również, że porad w sprawie wyznaczenia domu szukała wśród organów parlamentarnych, i w ciągu trzech z czterech omawianych lat spędziła więcej nocy w Londynie niż w Redditch.

Dodała również: ,,Komisja uznaje, że nie ma dowodów iż dla podatników byłoby lepiej lub gorzej, gdybym podjęła inną decyzję.” ,,Jednak z perspektywy czasu komisarz stwierdza, że powinnam być bardziej rozważna wyznaczając inne miejsce jako mój główny dom. Akceptuję jego opinię i dlatego przepraszam Izbę Gmin.”

,,Chcę również przeprosić swoich wyborców. Są oni dla mnie najważniejsi i przez zbyt długi czas to dochodzenie przysłoniło pracę, jaką dla nich wykonuję.” W pisemnej odpowiedzi na śledztwo, pani Smith twierdzi, że jest zawiedziona faktem, iż proces nie doprowadził do wysnucia ,,sprawiedliwszych wniosków, w oparciu o zastosowanie przepisów obiektywnych i zgodnych w ówczesnym czasie”.

Raport na temat Jacqui Smith został opublikowany w dniu, kiedy setki innych członków parlamentu otrzymało listy od pana Thomasa Legg, który skontrolował wszystkie roszczenia dotyczące wydatków na dodatkowe domy, zalecając przy tym zwrot otrzymanych z tego tytułu pieniędzy.

źródło: Redditch Standard, 13 października 2009.

Szpital przewiduje wzrost zachorowań na świńską gr...
Wyłudziła zasiłki na wartość ponad £17 000, jak ją...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas