Funt dalej słabnie - od Brexitu jego wartość zmalała o 13 procent

funt-spada

W ostatnim czasie kursem funta zachwiały dwa wydarzenia. Po pierwsze brytyjska waluta bardzo nerwowo zareagowała na podniesienie poziomu zagrożenia terrorystycznego po zamachu w Manchesterze. Po drugie uderzyły w nią przedwyborcze sondaże.

Brytyjska waluta po wprowadzeniu najwyższego alertu terrorystycznego padła do poziomu 1.30 w stosunku do dolara amerykańskiego. Można było się tego spodziewać, podobnie jak tego, że silna brytyjska gospodarka szybko wyrówna tego typu wahania, ale nieco później w funta uderzyły ostatnie sondaże badające nastroje publiczne przed wyborami. I to solidnie - nawet mocniej od terrorystów!

Według nich przez dwa ostatnie tygodnia poparcie dla Partii Konserwatywnej nad Partią Pracy spada. W swoim szczytowym okresie wynosiła nawet 20%, a teraz zmniejszyła się do zaledwie pięciu punktów procentowych. Takie nastroje polityczne w bardzo negatywny sposób odbiły się na notowaniach waluty, ponieważ globalne rynki liczą na zwycięstwo Theresy May i boją się upadku obecnego rządu.

W chwili obecne Torysi mogą liczyć na poparcie na poziomie 43%, natomiast największa partia opozycyjna pod wodzą Jeremy`ego Corbyna zyskała 3% i jej wynik kształtuje się na poziomie 38%. Liberalni-Demokraci mogą liczyć na 10% głosów, a UKIP - na 4%. Warto dodać, że podobna sytuacja miała miejsce podczas poprzednich wyborów. Wtedy również sondaże mówiły o niewielkiej różnicy między dwoma największymi partiami, a ostatecznie Partia Konserwatywna triumfowała z dużą przewagę.

Ale wracając do samego funta - brytyjska waluta straciła 0,5% na wartości w stosunku do swojego amerykańskiego odpowiednika. Obecnie kurs GBP-USD oscyluje w okolicach $1,288. Nietrudno policzyć, że wartość funta od czasu referendum w sprawie Brexitu skurczyła się o 13%.

Najgorszej jest jednak to, że prognozy w tej kwestii są raczej przygnębiające. Kampania wyborcza, poziom inflacji i zbliżające się negocjacje z Brukselą - wszystko to może sprawić, że funt będzie dalej tracił.

Mieszkańcy Redditch są ostrzegani przed nielegalny...
Odwiedź Motor Show w Ragley Hall w Alcester już za...

Podobne wpisy

 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas