Dotacje na wymianę starego, nieefektywnego boilera

Nowy plan rządu, według którego gospodarstwo domowe w Anglii może otrzymać zwrot £400 za kupno nowego boilera, został wprowadzony. Nowy plan został ogłoszony w zeszłym miesiącu.

Według rządu pozwoli to zmniejszyć wysokość rachunków za energię, redukcję emisji CO2 oraz wesprze tysiące stanowisk pracy. Szacuje się, że z nowego planu kosztującego rząd £50 milionów, może skorzystać nawet 125 000 rodzin w Anglii.

Z projektu mogą skorzystać osoby, które są właścicielami domów, nawet jeśli wynajmują posesje innym osobom. Z planu nie mogą jednak skorzystać spółdzielnie mieszkaniowe oraz instalatorzy boilerów. W Anglii znajduje się ok. 3,5 miliona domów z najmniej wydajnymi boilerami.

Jak to działa?

Aby zakwalifikować się do programu, gospodarstwo domowe musi mieć działający boiler o klasie wydajności G. Najczęściej będzie on miał ponad 15 lat.

Dobrym wskaźnikiem tego czy boiler zalicza się do grupy G, jest stały płomień pilotujący. W przypadku posiadania boilera olejowego starszego niż 25 lat, również można skorzystać z programu.

Właściciele w wieku poniżej 60 lat mogą złożyć wniosek jedynie jeśli boiler jest głównym boilerem używanym do ogrzania domu i w dalszym ciągu działa. Osoby powyżej 60 roku życia mogą skorzystać z dotacji nawet jeśli boiler nie działa.

Jeśli już sprawdziłeś, czy możesz ubiegać się o zwrot częściowych kosztów, następnym krokiem jest spotkanie z wykwalifikowaną osobą montującą te urządzenia w celu otrzymania wyceny. Cena nowego boilera może wynosić od £2 000 do £3 000.

Następnie powinieneś poinformować Energy Saving Trust (EST), przedstawiając dane starego urządzenia oraz osoby, która będzie montować nowe. EST będzie również wymagało potwierdzenia, że monter odwiedził posiadłość i zostawił prawidłową wycenę za pracę.

Jeśli wszystko jest w należytym porządku, bon o wartości £400 zostanie wydany już od 18 stycznia. Zwrot zostanie dokonany kiedy wszelkie prace związane z wymianą urządzenia zostaną zakończone, a EST otrzyma fakturę za prace oraz bon. Jest on ważny 12 tygodni.

Gospodarstwo domowe musi zapłacić pełną kwotę rachunku wystawionego przez montera, po czym ubiega się od EST o zwrot £400.

Oczekuje się, że firmy energetyczne skorzystają z programu by poruszyć gospodarkę kraju. British Gas, największa firma zajmująca się montażem boilerów w Wielkiej Brytanii, planuje dostosować się do rządowego programu.

Podobne obniżki oferują też inne firmy. Zdaniem rządu plan ten pozwoli zabezpieczyć stanowiska pracy w tym przemyśle zatrudniającym ok. 130 000 monterów.

Według rządu wymiana boilera może pomóc gospodarstwu w zaoszczędzeniu nawet £200 rocznie. Obliczono również, że wymiana 125 000 boilerów przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o 140 000 ton rocznie.

Catherine Allinson z Balham, południowy Londyn, ma swój boiler przez ponad 10 lat i ma nadzieję, że przy pomocy programu uda się jej kupić nowy.

,,Mój obecny boiler jest dość niewydajny, i nie można na nim polegać tej zimy,” powiedziała.

,,Mam nadzieję, że nowe urządzenie pozwoli zaoszczędzić pieniądze w dłuższym okresie czasu, dlatego warto zainwestować już teraz, a wraz z wprowadzeniem programu, mogłabym dostać częściowy zwrot ceny boilera,” dodała.

Plan wprowadzony jest tylko w Anglii. Władze Walii, Szkocji i Irlandii Północnej mają prawo wybrać, czy chcą wprowadzić podobne programy.

źródło: BBC, 05 stycznia 2010 r.

Rada miasta atakowana za nie wysyłanie piaskarek
Rozrywka i frustracja - w równej mierze
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas