Co raz więcej dziewczynek dojrzewa w wieku 9 lat

Wzrastająca liczba dziewczynek, które osiągają dojrzałość płciową zanim ukończą 10 lat, mnoży obawy przed wzrostem aktywności seksualnej wśród dzieci. Naukowcy uważają, że zjawisko może być związane z otyłością lub działaniem substancji chemicznych w łańcuchu pokarmowym, i wprowadza dziewczyny na większe długoterminowe ryzyko raka piersi.

Badania wykazały, że rozwój piersi u grupy 1000 dziewcząt, rozpoczął się średnio wieku 9 lat i 10 miesięcy - o cały rok wcześniej, niż w przypadku podobnej grupy, którą zbadano w 1991 roku. Badania przeprowadzono w Danii w 2006, w ostatni roku, dla którego dostępne były dane, ale według ekspertów, tendencja ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy. Naukowcy ostrzegają, że tak młode dziewczyny są zmuszone do radzenia sobie z rozwojem seksualnego, gdy są jeszcze w szkole podstawowej.

„Byliśmy bardzo zaskoczeni, że doszło do takiej zmiany w okresie zaledwie 15 lat,” powiedział Anders Juul, szef Departamentu Wzrostu i Reprodukcji w szpitalu Uniwersytetu w Kopenhadze, światowy lider w badaniu hormonów i wzrostu. „Jeśli dziewczyny dojrzewają wcześniej, po prostu wkraczają w problemy nastolatków w młodym wieku i są bardziej podatne na choroby w przyszłości. Powinniśmy być tym zaniepokojeni, niezależnie od tego, co myślimy na temat przyczyn tego zjawiska. Jest to wyraźny znak, że coś ma wpływ na nasze dzieci, czy to fast-foody, chemikalia w środowisku czy brak aktywności fizycznej.”

Wcześniejsze dojrzewanie może oznaczać dłuższą ekspozycję na estrogeny, które są czynnikiem raka piersi. Istnieje również większe ryzyko chorób serca. Liczba sztucznie wyprodukowanych chemikaliów była obwiniana za zakłócanie rozwoju seksualnego, zwłaszcza bisfenolu A, znajdującego się w plastikowych okładzinach puszek i butelek dla niemowląt. Zespół badawczy bada krew i mocz, które zostały pobrane od dziewczynek biorących udział w badaniu, by sprawdzić czy można znaleźć bezpośredni związek pomiędzy wczesnym dojrzewaniem płciowym i ilością bisfenolu A. Innym czynnikiem w okresie dojrzewania może być dieta. Dzieci jedzą więcej niż poprzednie pokolenia i coraz większe porcje - w wielu przypadkach obserwuje się otyłość.

Powstałe w 1960 roku, międzynarodowe normy dla zwykłych białych dziewcząt mówią, że najlepszym wiekiem na dojrzewanie jest wiek 12 lat dla dziewcząt i 14 dla chłopców. Najnowsze konsensusy w Wielkiej Brytanii okazały się jednak nieuchwytne. ,,Chociaż nie mamy jeszcze jasnych danych, istnieją dowody, że dzieje się to samo [co w Danii] z niezrozumiałych przyczyn," powiedział Richard Sharpe, szef Rady Badań Medycznych w Edynburgu. „Nie wiemy czy jest to wynikiem lepszego odżywiania, czy czynników środowiskowych, ale stwarza to problemy społeczne dla dziewcząt, które już mieszkają w społeczeństwie, gdzie seksualizm jest nagminny". Sharpe powiedział, że chłopcy również znajdują się pod wpływem tego zjawiska. Chórki szkolne zgłaszały, że coraz więcej chłopców porzuca zajęcia bo ich głosy zmieniają się już w wieku 12 lub 13 lat. Richard Stanhope, ekspert w dziedzinie zaburzeń hormonalnych u dzieci, który niedawno przeszedł na emeryturę po pracy w Great Ormond Street Hospital, powiedział, że specjaliści w swojej dziedzinie wierzyli, iż coraz więcej dzieci będzie wczesnie dojrzewać.

„Wszystkie rzeczy doświadczane jako nastolatki są wystarczająco trudne, aby im sprostać, ale gdy dzieje się to w 10 lub 11 roku życia, sprawa jest o wiele gorsza", powiedział. „Te dzieci są narażone na znacznie większe ryzyko wykorzystywania seksualnego, bo dla niektórych osób dorosłych zrozumienie i właściwie zachowywanie się wobec takich dzieci jest trudne." Dziewczęta, które osiągnęły dojrzałość płciową, często muszą się borykać z żartami i dokuczaniami w szkole. ,,Musiałam nosić biustonosz w wieku 9 lat,” powiedziała jedna dziewczynka, która nie chciała ujawniać swojego nazwiska. ,,Udawałam, że źle się czuję, by nie musieć się przebierać na zajęcia fizyczne. Najgorsze było to, że mężczyźni zagadywali mnie jakbym była dorosła, podczas gdy miałam tylko 11 lat.”

Badania opublikowane w czasopiśmie Public Health Nutrition w ostatni piątek wykazały związek między wysokim spożyciem mięsa i wcześniejszym dojrzewaniem dziewcząt. Naukowcy z Uniwersytetu w Brighton odkryli, że 49% dziewcząt, które w wieku 7 lat jadły mięso 12 razy w tygodniu, osiągnęły dojrzałości płciową w wieku 12 ½ lat. Dla porównania, dojrzałość płciową w tym samym wieku osiągnęło jedynie 35% tych dziewcząt, które jadły mięso cztery razy w tygodniu lub rzadziej.

źródło: The Times Online, 13 czerwca 2010 r.

Zastraszanie przyczyną samobójstw wśród dzieci
Zamieszana w morderstwo odwołuje się do sądu
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas