Ceny mieszkań idą w górę

Według agencji LSL ceny wynajmu mieszkań rosną z roku na rok. Obecnie koszty mogą przekraczać nawet 725 funtów, a w stolicy nawet 1057 funtów.

Najnowsze dane to dotychczasowy rekord, jaki odnotowały agencje nieruchomości. Wysokie ceny dotyczą głównie mieszkań w Anglii i Walii i są nieadekwatne do pensji, które nadal stoją w miejscu.

Na nieprzychylną sytuację na rynku nieruchomości wpłynęło wiele czynników. Po pierwsze o ok. 10 procent zmniejszyła się liczba budowanych domów w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 roku. Jeszcze w 2005 roku nowo powstałych inwestycji mieszkaniowych było dwukrotnie więcej niż obecnie.

Coraz wyższe są także wymagania wobec osób ubiegających się o kredyty mieszkaniowe. Kryzys ekonomiczny zdecydowanie wpłynął na zwiększoną ostrożność banków i skomplikowaną procedurę otrzymywania pożyczek. Przed 2008 rokiem osoby prywatne starające się o kredyt musiały dostarczyć jedynie 5 procent wkładu własnego. Obecnie instytucje finansowe wymagają nawet 25 procent własnych środków.

Podstawowym argumentem za zakupem mieszkania jest możliwość płatności ratalnych za własne lokum zamiast comiesięcznego czynszu na rzecz właściciela wynajmowanego mieszkania. Jeszcze kilka lat wstecz, taka rata za dom czy mieszkanie była niższa od czynszu najmu. Obecnie trudności związane z otrzymaniem kredytu uniemożliwiają mieszkańcom Wielkiej Brytanii zakup własnych czterech kątów i zmuszają ich do wynajmu. Wysoki popyt napędza zatem rosnące ceny.

Koszty związane z wynajmem mieszkań są tym bardziej wygórowane, jeśli porównamy je do średnich zarobków. Jak podaje National Housing Foundation, przez ostatnie 11 lat pensje wzrosły zaledwie o 29 procent - do 21 tys. funtów rocznie. W tym samym czasie ceny na rynku nieruchomości zwiększyły się aż o 94 procent - do 236,5 tys. funtów. Ponadto wydłużył się okres, w jakim przeciętny mieszkaniec wysp brytyjskich jest w stanie zarobić na wkład początkowy. Jeszcze w 2011 roku było to 9 miesięcy, obecnie 3 lata.

Źródło: thepolishobserver.co.uk opr. ND

„Szalony piątek” - najbardziej pracowity dla ratow...
Trudny rynek pracy dla młodych mieszkańców Redditc...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas