Ceny mieszkań będą spadać. Zbliża się załamanie na rynku nieruchomości

house-price

Czołowi brytyjscy ekonomiści uważają, że w najbliższej przyszłości czeka nas załamanie na rynku nieruchomości, podobne do tego z początku lat 90. Paul Cheshir profesor ekonomii z London School of Economics twierdzi, że wszystko wskazuje na to, że czeka nas przynajmniej 40 procentowa zapaść.

Ostrzeżenia ekonomistów sprawiają, że wzrasta obawa przed powrotem "negatywnego udziału", który polega na tym, że wartość nieruchomości spada poniżej wartości kredytu hipotecznego. Na początku lat 90. zjawisko to dotknęło ponad 1 mln osób w Wielkiej Brytanii.

"Historycznie rzecz biorąc, zawsze było tak, że trendy zaczynały się w Londynie i potem przechodziły na cały kraj. W stolicy już można zaobserwować, że ceny rosną mniej gwałtownie w niż w innych częściach Wielkiej Brytanii" - powiedział prof. Cheshir.

Takie zawirowania na rynku nieruchomości mogą szczególnie uderzyć w obecnych kupujących, ponieważ zazwyczaj rynek ten wraca do normy dopiero po kilku latach. Poprzedni bum cenowy na brytyjskim rynku nieruchomości sprawił, że ceny spadły o 37%.

Kilka tygodni temu Council of Mortgage Lenders stwierdziła, że zawyżone ceny nieruchomości oraz niepewność ekonomiczna spowodowały, że rynek "utknął w martwym punkcie", ponieważ właściciele domów musieli czekać nawet 10 miesięcy, żeby sprzedać swoją nieruchomość. Kryzys sprawił także, że musieli oni obniżać ceny swoich domów.

Obecnie jeśli ktoś chce sprzedać dom w Londynie, musi średnio czekać 196 dni, to o 37 dni więcej niż w lutym zeszłego roku. Najdłużej na sprzedaż swoich nieruchomości muszą czekać właściciele z Sunderland, gdzie ten czas wynosi średnio 292 dni. Wszystko wskazuje na to, że obecnie jest dobry czas na zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii, ponieważ warto wykorzystać wolniej rosnące ceny, a w niedalekiej przyszłości może nawet i ich obniżkę.

Wielkie promocje od dzisiaj w WizzAir, Ryanair i i...
Nowe wyższe kary za przekroczenie prędkości w UK

Podobne wpisy

 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas