Byli ministrowie z partii pracy dostaną £1,2 milionów odprawy

Prawie 100 byłych ministrów wywodzących się z partii laburzystów stoi w kolejce po „złote spadochrony” w wysokości nawet do £28 000 – mimo, iż zostawili finanse publiczne w ruinie. Byli ministrowie mają prawo do nawet £1,2 milionów pochodzących z kieszeni podatnika w ramach zwolnień ministrów, którzy tracą pracę, nawet jeśli wyborcy pozbawiają ich stanowiska.

Na czele osób otrzymujących publiczne pieniądze, znajduje się wdowa po byłym Prokuratorze Generalnym Szkocji, która ma prawo do £27 815. Była ona zamieszana w żenującą kłótnię w związku z zatrudnieniem nielegalnej imigrantki jako sprzątaczki. W grupie osób znajduje się również Lord Mandelson, były minister handlu i przemysłu, który otrzymuje drugą co do wysokości kwotę, mimo iż dwukrotnie zmuszono go do dymisji w związku ze skandalami. Otrzyma on £26 589 – dla porównania jest to wysokość średniej rocznej pensji w Wielkiej Brytanii. W kolejce by odebrać £7 700, w ramach tzw. odprawy ministrów, stanął nawet podsekretarz stanu.

Ostatniego wieczoru Sojusz podatników zorganizował kampanię, nawoływując by wszyscy byli ministrowie partii pracy zrzekli się prawa do pieniędzy. Rzecznik powiedział: „Te odprawy są ogromnym brzemieniem dla podatników w czasie, kiedy należy ograniczyć publiczne wydatki w tak dużym stopniu. Byli ministrowie powinni zrezygnować z tego prawa jako oznaka solidarności z resztą społeczeństwa w tych trudnych czasach.”

System redukcyjny rządu, wprowadzony 20 lat temu, daje prawo byłym ministrom do otrzymania ¼ pensji zwolnionej od podatku, kiedy kończą kadencję. Wypłaty te są automatyczne dla ministrów przechodzących na emeryturę – jednak rzecznik Rady Ministrów powiedział, że zależy to od woli byłych ministrów, i mogą z nich zrezygnować. W czasie władzy laburzystów, pensja członków parlamentu osiągnęła kwotę prawie £62 000. Podsekretarz stanu zarabiał o około £30 000 więcej, a członkowie parlamentu ponad £78 000.

Ostatniej nocy, osoba blisko związana z Lordem Mandelsonem broniła odpraw twierdząc, że byli ministrowie nie mogą przyjąć żadnych innych pieniędzy przez okres trzech miesięcy po opuszczeniu urzędu.

źródło: Daily Mail Online, 06 czerwca 2010 r.

Baza danych pacjentów NHS jednak zostanie stworzon...
Skandal w związku z aborcją ciąż in vitro
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas