Brytyjski rząd płaci za wykształcenie Polaków

23,5 tysiąca Polaków skorzystało w ciągu ostatnich pięciu lat z rządowych kredytów studenckich w Wielkiej Brytanii. Łącznie Polacy otrzymali od brytyjskich władz 102,8 mln funtów na studia - pisze "Gazeta Wyborcza".

Rządowe stypendium dla studentów w Wielkiej Brytanii wynosi 3350 funtów rocznie, dzięki którym młodzi ludzie mogą opłacić wysokie czesne (można też ubiegać się o dodatkowe pieniądze na utrzymanie). Kredyt trzeba zacząć spłacać 11 miesięcy po zakończeniu studiów - przy czym spłaca się dokładnie tę kwotę, którą rząd pożyczył, powiększoną jedynie o wskaźnik inflacji. Kredyt studencki można spłacać nawet 25 lat (rata wynosi 8 funtów tygodniowo), a nie spłacają go osoby, których roczne zarobki nie przekraczają 18 tysięcy funtów.

Brytyjski "The Telegraph", po ujawnieniu ilu Polaków skorzystało z rządowej pomocy, wyraża obawę, że po ukończeniu studiów Polacy wyjadą z Wielkiej Brytanii i nie spłacą kredytów "zostawiając po sobie wielomilionową dziurę w finansach publicznych". Gazeta przypomina jednocześnie, że w roku akademickim 2010/2011 2400 studentów z krajów UE, którzy otrzymali wsparcie, nie przekazało informacji na temat swojego dochodu, przez co egzekwowanie od nich spłaty kredytu jest niemożliwe.

Gazeta Wyborcza

Polski drugim językiem w Anglii i Walii
Polacy stanowią 1/8 siły roboczej w Wielkiej Bryta...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas