Brytyjska rodzina królewska najbardziej kosztowną w Europie

Królowa jest głową najbardziej kosztownej rodziny w Europie, ujawniły ostatnie badania. Według nich, brytyjscy podatnicy muszą zapłacić za swoją królewską rodzinę więcej niż osoby mieszkające w siedmiu innych państwach, gdzie również panują monarchie. Wnioski odkryte przez wiodących ekspertów ds. finansów, będą ciosem dla królowej, która właśnie przygotowuje się na poniedziałkową publikację rocznych kosztów monarchii. Są również naciski z Westminster, by Pałac Buckingham również poniósł brzemię cięć kosztów, ponieważ departamenty muszą stawić czoła zmniejszeniu budżetu o nawet 25%.

Ministrowie w rządzie koalicyjnym chcą uprościć skomplikowany system finansowania rodziny królewskiej, zanim zgodzą się na bardziej długoterminowe rozwiązanie. Zmiany mogą doprowadzić do redukcji.

,,Echo ze Skarbu Państwa niesie, że dni, kiedy podpisywano czeki i mówiono: „dziękuję bardzo proszę pani”, już minęły”, powiedział wczoraj jeden z ministrów. Krytycy obecnego systemu finansowania rodu królewskiego zostaną poparci przez badania przeprowadzone przez Hermana Matthijs, profesora administracji publicznej i finansów na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, który stwierdził, że oficjalny koszt wynosił w zeszłym roku 41,5 milionów funtów był najwyższym w Europie. Druga co do najbardziej kosztownych monarchii była holenderska, która pochłonęła 33,8 milionów funtów. Kolejne miejsca zajęły monarchia norweska, 23,9 milionów funtów oraz belgijska, 11,7 milionów funtów. Brytyjska rodzina królewska kosztuje podatników 4 razy więcej niż monarchia w Danii czy Szwecji oraz prawie 6 razy więcej niż ta w Hiszpanii czy Luksemburgu.

Zdaniem krytyków oficjalne dane dały jedynie obraz części rzeczywistych kosztów brytyjskiej rodziny królewskiej. Szacuje się, że całkowity koszt może wynosić przynajmniej 180 milionów funtów biorąc pod uwagę koszt ochrony, sił zbrojnych zamieszanych w wydarzenia z udziałem rodziny królewskiej.

A więc czy istnieją obszary, na których można by zaoszczędzić pieniądze w celu obniżenia całkowitego kosztu rodziny królewskiej ? Możliwe jest, że drobni członkowie rodziny królewskiej, tacy jak książę i księżna Gloucester, książę i księżna Kent, i księżna Alexandra zostaną wycofani by zmniejszyć koszy. Córki księcia Andrew, księżniczki Beatrice i Eugenie, które najprawdopodobniej nie podejmą pracy jako członkowie rodziny królewskiej, zapewne stracą detektywów po krytyce kosztów związanych z rozsyłaniem zespołów ochroniarzy po całym świecie w czasie wycieczek i wypadów do nocnych klubów.

Jednak królewski pisarz i powierca, Penny Junor, powiedziała wczoraj: ,,Jeśli chcemy monarchię pierwszej klasy to musimy za to zapłacić. Myślę, że nie ma innych monarchii w Europie, która dorównałaby naszej.”

źródło: Express, 03 lipca 2010 r.

Jeden na czterech Brytyjczyków zbyt gruby
Koniec bezpłatnych basenów dla dzieci i osób stars...
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas