£80 000 za studia – wyższe opłaty i droższe kredyty

Studenci należący do średniej klasy będą musieli stawić czoła wydatkom równym £80 000, jeśli chcą studiować. Będą oni osobami najbardziej odczuwającymi drastyczne cięcia w budżecie, poprzez szokujące potrojenie się czesnego, droższe kredyty studenckie i ograniczony dostęp do dotacji. Obecnie opłaty za studia wynoszą około £3 290 za rok, a kredyty studenckie na pokrycie tych kosztów oraz kosztów życia są zwracane wraz z bardzo niskimi stopami procentowymi. Opłaty jednak mają wzrosnąć, co sprawi, że koszt w czasie 3-letnich studiów od 2012 roku może wynosić nawet £30 000, podczas gdy stopy procentowe również wzrosną, co wiąże się z dodatkowymi £20 000 odsetek od kredytu. Koszty utrzymania w wysokości £30 000, sprawiają, że łączna kwota potrzebna na studiowanie wynosić będzie około £80 000.

Uczelnie będą zobowiązane do użycia części swoich dochodów z tytułu dodatkowych opłat w celu dania szansy na studia najbiedniejszym młodym ludziom, którzy mogą być odstraszeni od szkolnictwa wyższego.

Nowa reforma może sprawić, że dziesiątki tysięcy osób będzie musiało spłacać kredyty studenckie aż do 40-roku życia, a nawet dłużej. Plan zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu w sprawozdaniu wyższego doradcy rządu ds. szkolnictwa, Lorda Browne. Pakiet będzie zwiastować odejście od finansowanego przez państwo szkolnictwa wyższego w kierunku wykształcenia opłacanego głównie przez studentów z ich przyszłych zysków. Jest on zapowiadany jako najbardziej odmieniony od czasów reform z 1940 i 1960 r., które zapoczątkowały popularność bezpłatnego szkolnictwa wyższego. Ograniczone opłaty za naukę wprowadzono w 1998 roku.

Aaron Porter, prezes Krajowego Związku Studentów, powiedział: „Uczniowie ze Środkowej Anglii mogą stanąć przez przymusem wejścia w dorosłe życie z długiem £50 000 lub £60 000. Jednak Lord Browne może również polecić wzrost stóp procentowych. Zwrot całości może oznaczać spłatę kredytu w wysokości £70 000 do £80 000.”

Ministrowie przychylnie patrzą na ustalenia Lorda Browne lecz raport jest wciąż oczekiwany. Torysi wkroczyli do wyborów odmawiając wykluczenia wzrostu opłat, jednak prawie wszyscy parlamentarzyści z partii liberalno-demokratycznej, podpisali zobowiązanie przed wyborami do głosowania przeciwko podwyżkom. Pan Cable, sekretarz ds. biznesu wyjaśnił, że „czerwoną linią” w negocjacjach z partnerami koalicji jest, że absolwenci z wyższymi zarobkami muszą więcej płacić za edukację niż osoby o niskich dochodach. Planem Lorda Browne jest utrzymanie opłat na najbardziej prestiżowych uczelniach na poziomie £10 000 za rok. Uniwersytety mogą zaoferować uczniom z uboższych gospodarstw domowych bezpłatny pierwszy rok nauki, zniżki na opłaty roczne lub wypłaty stypendium.

Jeśli chodzi o pożyczki studenckie, Lord Browne ma zaproponować nałożenie opłat na najlepiej opłacanych absolwentów, podczas gdy najmniej zarabiający nadal będą mogli korzystać z tanich kredytów. Innym rozwiązaniem może być wprowadzenie „prawdziwych” stóp procentowych na poziomie około 3%, chroniąc przy tym długi nisko opłacanych absolwentów przed wzrostem. Mniej dotacji zostanie udostępnionych studentom z klasy średniej, co budzi obawy, że z edukacji zrezygnują wszyscy oprócz zamożnych studentów.

źródło: Daily Mail, 09 październnika 2010 r.

Cięcia budżetowe - związki mówią NIE
Ciało nastolatka znalezione w parku w Birmingham
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas