£65 000 – dług państwa w przeliczeniu na mieszkańca

Zgodnie z pierwszymi oficjalnymi danymi na temat tego, ile tak naprawdę winny jest rząd Wielkiej Brytanii, każdy mężczyzna, kobieta oraz dziecko ma na sobie brzemię długu w wysokości £65 000. Przybliżone dane z narodowego urzędu statystycznego podają, że dług narodowy Wielkiej Brytanii wynosi £4 tryliony – dwa razy więcej niż kwota obliczana przez niezależnych analityków. Przeciętne gospodarstwo domowe musiałoby pracować pięć lat, by spłacić swój przydział tej sumy.

Bezprecedensowe badania zostały sporządzone jako echo myśli Margaret Thatcher, która powiedziała, że rządy państw powinny patrzeć na wydatki i zadłużenie w podobny sposób co gospodarstwa domowe obliczające na jaki dług mogą sobie pozwolić. Sprawozdanie końcowe obejmuje próbę pokazania pełnej skali długów podatnika, w tym często kwestionowane dane dotyczące emerytur sektora publicznego, systemu emerytalno-rentowego, koszty wprowadzenia przez partię laburzystów tzw. systemu Prywatnych Inicjatyw Finansowych, a także fundusze wydane na wsparcie banków w czasie recesji.

Ocenia się, że wartość majątku państwowego, w tym wszystkie szkoły, szpitale, domy i biura rady miast wraz z terenami, drogami, liniami kolejowymi, pojazdami, statkami i samolotami- wynosi prawie £1,4 tryliona. Po odliczeniu oficjalnego długu sektora publicznego, wynoszącego £1,08 tryliona, majątek państwowy stanowiłby £317,4 bilionów. Jednakże narodowy urząd statystyczny twierdzi, że pieniądze na emerytury i inne obszary sporne zwiększają ten dług do £4 trylionów. W jego skład wchodzą:

Od £ 1 tryliona do £1,5 tryliona za przejęcie Bank of Scotland oraz Lloyds Banking Group. Oficjalne potwierdzenie kosztów będzie znane dopiero jesienią. Do £1,2 tryliona za emerytury dla sektora publicznego. Są to przybliżenia prywatnego sektora, które odrzucają roszczenia skarbu państwa twierdzącego, iż £770 bilionów na emerytury dla sektora publicznego pochodzić będzie od podatników.

Od £1,17 tryliona do 1,35 tryliona by zapłacić za emerytury państwowe. Inne koszty, które muszą ponieść podatnicy to £200 bilionów za umowy systemu Prywatnych Inicjatyw Finansowych oraz £40 bilionów za likwidację starych elektrowni atomowych. Narodowy urząd statystyczny doliczył również £500 bilionów na różne ewentualności. Całkowity dług wg urzędu statystycznego wynosi zatem ok. £4 tryliony. Inne firmy wyliczyły, że państwo ma mniejsze zadłużenie – wynoszące £2 tryliony. Wśród tych firm były City think-tank, Centre for Economics oraz Business Research.

£4 tryliony długu to w przeliczeniu na każdego, spośród 62 milionów mieszkańców kraju około £65 000, lub w przeliczeniu na każdą cztero osobową rodzinę £230 000. Najnowsze dane dotyczące zarobków pokazują, że dochód przeciętnego gospodarstwa po odjęciu podatków oraz zasiłków, wynosił £29 100. Jest to zatem mniej niż 1/5 udziału w zadłużeniu średniego gospodarstwa, które wynosi £156 000. Główny ekonomista urzędu statystycznego, Joe Grice powiedział, że szacunki były „ważnym krokiem mającym na celu ocenę finansów publicznych i ich trwałości." Jednak krytycy twierdzą, że dług narodowy może wynosić nawet dwa razy więcej niż ten wyliczony przez narodowy urząd statystyczny. Mike Denham ze Związku podatników powiedział: „Po uwzględnieniu w pełnym zakresie zobowiązań emerytalnych państwa i inne koszty związane ze starzeniem się społeczeństwa, może okazać się, że rzeczywiste zadłużenie może być nawet dwukrotnie wyższe niż to, które wyliczono." Jego zdaniem przejęcie banków mogło kosztować nawet o £1 trylion więcej niż wzięło pod uwagę biuro statystyczne, a koszty państwowych emerytur mogą wynosić nawet dwa lub trzy razy więcej. Biuro statystyczne mogło również zawyżyć wartość aktyw państwa takich jak szkoły czy szpitale, ponieważ są one cenne jedynie jako część sektora publicznego i nie mogą zostać sprzedane na wolnym rynku, dodał.

Skarb państwa powiedział, że ustanowiono urząd odpowiedzialności budżetowej (Office for Budget Responsibility) by móc właściwie zająć się finansami publicznymi i publicznymi emeryturami.

źródło: Daily Mail, 14 lipca 2010 r.

Opłata za telewizję może się zmniejszyć
Strach przed nową falą nielegalnych imigrantów
 
Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Najpopularniejsze Blogi

Redditch.pl
08 lipiec 2017
Wielka Brytania
Polska Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wystosowała komunikat dotyczący kolejnego dyżuru konsularnego...
Redditch.pl
15 kwiecień 2017
Wielka Brytania
W momencie, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej setki tysięcy Polaków przybyło na Wyspy. W ty...

Polub nas